Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin (druki nr 144 i 190).


Poseł Artur Górski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Minister finansów mówił niedawno, że jego resort zakończył prace dotyczące części fiskalnej projektu podatku od węglowodorów. Minister Rostowski zapewnił, że wysokość tego podatku, który ma być wprowadzony w 2015 r., będzie zależała od warunków geologicznych. Tymczasem wysokość podatku od kopalin nie uwzględnia kosztów wydobycia oraz przerobu miedzi i srebra, co sprawia, iż kopalnie, które posiadają złoża słabej jakości, w trudnych warunkach geologicznych, nie będą rentowne. Ponadto, na co zwraca uwagę Instytut Sobieskiego, w przypadku wysokich cen na rynkach światowych stawka podatku będzie rosła zdecydowanie szybciej niż przychody. Mankamentem jest także brak zerowej stawki przy niskich cenach surowców. Ponadto formuła określająca wysokość tego podatku nie uwzględnia wydatków poniesionych na eksploatację oraz na poszukiwania nowych złóż ani też nie bierze pod uwagę kosztu uzyskania przychodu, czyli tak naprawdę nie zachęca w żaden sposób przedsiębiorców do inwestowania.

    Mam zatem pytanie do ministra finansów. Czy w formule określającej wysokość tego podatku nie należy uwzględnić także zróżnicowania kosztów produkcji wynikającego z różnych charakterystyk złóż, z różnych kosztów wytworzenia i przerobu koncentratu miedziowego, zmienności kursu walut, a także możliwego niskiego kursu surowca? Nieuwzględnienie tych czynników może sprowadzić produkcję na granicę opłacalności albo nawet poza nią. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Górski - Wystąpienie z dnia 28 lutego 2012 roku.


95 wyświetleń

Zobacz także: