Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2012 (druki nr 44 i 134).


Poseł Artur Górski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W tym budżecie widzimy, jak rząd rękami posłów koalicji przeprowadza skok na pieniądze Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Zabraliście z Senatu ponad 65 mln zł, by przekazać je do dyspozycji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zapominacie tylko, że polityka względem polskiej diaspory to nie tylko rozdawnictwo pieniędzy przez konsulów, lecz także wspieranie podmiotów, które działają w kraju na rzecz Polaków żyjących za granicą. Senat, realizując to zadanie, współdziała z ponad 170 krajowymi organizacjami pozarządowymi i z samorządami. Podmioty te realizują bardzo pożyteczne projekty. Co ważne, partnerzy Senatu mają swój istotny wkład finansowy w te przedsięwzięcia. Ponadto budują sieć osobistych powiązań i kontaktów ponad granicami, których wartość jest nieoceniona.

    Obecnie w Kancelarii Senatu czeka na rozpatrzenie 614 wniosków krajowych organizacji o dotacje. Wnioski te powinny zostać rozpatrzone niebawem. Tymczasem przeniesienie środków do MSZ spowoduje ponowne rozpoczęcie procedury, co stwarza realną groźbę załamania systemu pomocy polskim środowiskom za granicą i katastrofę wielu projektów w Polsce. (Dzwonek)

    Mam zatem pytania: Jaka część pieniędzy zostanie przyznana na wspieranie organizacji pozarządowych w Polsce po przejęciu przez MSZ środków Senatu na Polonię? Jakie kroki ma zamiar podjąć MSZ, aby w tym roku nie załamał się system dotacji dla podmiotów krajowych, które już złożyły wnioski? Czy zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie finansowanie działań Stowarzyszenia ˝Wspólnota Polska˝? Dziękuję. (Oklaski)

    Przepraszam za przekroczenie czasu.



Poseł Artur Górski - Wystąpienie z dnia 25 stycznia 2012 roku.


122 wyświetleń

Zobacz także: