Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (druki nr 143 i 147).


Poseł Piotr Szeliga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska przedstawić nasze stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami, ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

    Zdajemy sobie sprawę z tego, że prace nad tą ustawą odbywają się w trybie pilnym w związku z koniecznością jak najszybszej implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. Jednak towarzyszy tym pracom wiele kontrowersji. Celem ustawy jest ograniczenie ryzyka związanego z uczestnictwem we wspólnotowych systemach płatności lub rozrachunku papierów wartościowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z transgranicznym postępowaniem upadłościowym dotyczącym uczestników systemu. Główne zmiany polegają na rozszerzeniu definicji systemu płatności oraz systemu rozrachunku papierów wartościowych o wspólne zasady przeprowadzania rozliczeń. Senat postanowił wprowadzić dwie poprawki. Klub Solidarnej Polski uważa, że należy zwrócić uwagę na to, aby stosować określoną terminologię w regulacjach dotykających materii prawa cywilnego i dochowania procedury konsultacji z komisjami kodyfikacyjnymi w sprawie zmienianych przepisów prawa.

    Klub Parlamentarny Solidarnej Polski wyrazi swoje stanowisko w głosowaniu.



Poseł Piotr Szeliga - Wystąpienie z dnia 25 stycznia 2012 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: