Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druki nr 2132 i 2214).


Poseł Piotr Szeliga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Pierwsze pytanie: Jaka jest sytuacja? Czy państwo na bieżąco to monitorują? Mamy bardzo dużo informacji, że w poradniach psychologiczno-pedagogicznych jednak kolejki już są tak duże, że nie wszystkie dzieci otrzymają tę opinię przed nowym rokiem. Jak wygląda ta sytuacja?

    Jeśli chodzi o obowiązkowe świetlice, na pewno wszyscy siedzący tutaj, na sali sejmowej, są za, tak samo jeżeliby był asystent nauczyciela jako dodatkowy zawód. Tylko jest zasadnicze pytanie o pieniądze, bo wiemy dzisiaj, jakie problemy z utrzymaniem szkół już mają samorządy. Jeśli tak, to jakie konkretnie środki - budżet już mamy uchwalony, nie wiem, czy planujecie jakąś nowelizację - otrzymają dodatkowo na szkoły samorządy od września? Na pewno takie pytanie będzie wszędzie padało, bo można obiecać cuda, ale jeżeli nie będzie pokrycia finansowego, wszyscy wiemy, jak to się skończy - samorządy będą musiały de facto pewnie oszczędzać na innych swoich zadaniach.

    Jeśli chodzi o asystenta nauczyciela, czy (Dzwonek) nie ma tutaj jednak de facto chęci wyparcia nauczycieli, którzy dzisiaj są już nazywani ˝wspomagającymi˝, którzy mają już przygotowanie pedagoga specjalnego? Czy asystent nie będzie ich zastępował w takim celu, żeby wypychać ich z Karty Nauczyciela pod Kodeks pracy? (Oklaski)



Poseł Piotr Szeliga - Wystąpienie z dnia 19 marca 2014 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: