Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Szeliga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Reforma oświaty wdrażana przez rząd Donalda Tuska zmierza jednoznacznie do prywatyzacji szkół i placówek oświatowych. Mimo zapewnień, nikt nie wierzy, że jest inaczej. Temu celowi służą wprowadzone już zmiany w prawie oświatowym oraz te zmiany, które są planowane, a zostały chwilowo wstrzymane z powodu wyborów parlamentarnych.

    Zbyt niska subwencja oświatowa i osławiona kotwica ministra Rostowskiego przyspieszyły ten proces. Rząd Donalda Tuska nakłada na samorządy ciężar często nie do udźwignięcia. Nieodpowiedzialne samorządy podejmują decyzje o pozbyciu się odpowiedzialności za oświatę, co skutkuje ostrymi konfliktami w środowiskach lokalnych. Jako przykład podam liczne protesty mieszkańców miasta i gminy Biłgoraj. W gminie Biłgoraj mieszkańcy sprzeciwiają się oddaniu przez wójta gminy Biłgoraj szkół w zarządzanie bliżej nieokreślonemu stowarzyszeniu. Na spotkaniach z wójtem rodzicom i nauczycielom mówi się, że mają sami przejąć szkoły, zakładając stowarzyszenie, lub przejmie szkoły stowarzyszenie zewnętrzne, które weźmie szkoły pod swoje zarządzanie. W przypadku braku zgody rodziców i mieszkańców szkoły mają zostać zamknięte. W Biłgoraju mieszkańcy protestują przeciw zamiarowi likwidacji przez burmistrza miasta Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2.

    Dlaczego w państwie, w którym konstytucja gwarantuje bezpłatną naukę, zmusza się obywateli do wyręczania władzy w tym zakresie? Skąd, zdaniem rządu, osoby prywatne mają wziąć dodatkowe pieniądze na prowadzenie szkół, skoro samorządy mówią, że otrzymują za mało pieniędzy? Na czym lub raczej na kim będą dokonywane oszczędności? Czy na dzieciach? Czy szkoły powierzone do prowadzenia osobom prawnym lub fizycznym mogą pobierać czesne za naukę dzieci? W których działach budżetu szkoły mogą zostać poczynione oszczędności w związku ze zmianą organu prowadzącego? Dlaczego w kraju dotkniętym ujemnym przyrostem demograficznym dąży się do dodatkowego opodatkowania rodziców, zmuszając ich do współfinansowania szkół? Jaki jest zakres bezpłatnej oferty edukacyjnej? Jakie jest stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej wobec jednoznacznie negatywnych reakcji społeczeństwa, rodziców i nauczycieli na zapowiedzi tej ukrytej prywatyzacji i likwidacji szkół? Czy MEN zamierza zweryfikować swoje plany prywatyzacyjne i podjąć wspólnie z Ministerstwem Finansów jakieś działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w wykonywaniu zadań oświatowych? Dziękuję.



Poseł Piotr Szeliga - Oświadczenie z dnia 21 grudnia 2011 roku.


84 wyświetleń

Zobacz także: