Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3369 i 3499).


Poseł Kazimierz Smoliński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam przyjemność przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. To był pierwotnie druk nr 3369, a teraz to jest nr 3499.

    Podkomisja na kilku posiedzeniach zajmowała się tym projektem ustawy, bardzo obszernej, wprowadzającej kilka dyrektyw unijnych.

    Zgłosiłem w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość w sumie 13 poprawek do tej ustawy. Trzy poprawki związane były z art. 22. Chodzi o wykluczenie spod działania takich bardziej rygorystycznych przepisów jachtów rekreacyjnych o długości do 15 m. Mam nadzieję, że Wysoka Izba poprze tę propozycję komisji. Tu w rozwiązaniach poszliśmy jako komisja wzorem państw o bardziej ugruntowanej pozycji morskiej, szczególnie w zakresie jachtingu, tak żeby dla tych mniejszych jednostek dodatkowych ograniczeń nie wprowadzać. Kolejna poprawka to była propozycja ujawnienia pytań egzaminacyjnych, propozycja, aby stały się one informacją publiczną, też bardzo korzystna. I trzecia poprawka - jako że pewna luka prawna powstała w zakresie przepisów wykonawczych, zostały wprowadzone do ustawy takie rozwiązania, aby dyrektorzy urzędów morskich mieli uprawnienia w ramach inspekcji państwa bandery, mogli weryfikować i potwierdzać plany, instrukcje, poradniki i inne dokumenty wymagane dla statku.

    Jednakże nadal uważamy, że kilka innych poprawek powinno być uwzględnionych w proponowanej zmianie. Jedna sprawa to jest nadal pewnie kontrowersyjna kwestia definicji jachtu morskiego. Chciałbym tutaj już z góry uprzedzić, że nie jest to wynik pewnego lobbingu, jak można by twierdzić, tego, żebyśmy tutaj działali na rzecz morskich jednostek edukacyjnych, ale uważamy, że jachty o długości powyżej 24 m powinny być jednak objęte bardziej rygorystycznymi przepisami. Przekonuje nas o tym przypadek statku ˝Pogoria˝, który jest jachtem o długości powyżej 24 m i może być bez tych dodatkowych ograniczeń prowadzony. Przypadek tego jachtu przekonuje nas o tym, że jednak jego kapitan czy sternik nie znał wszystkich obostrzeń związanych z akcją ratunkową i naraził właściciela na ogromne koszty, nie znając właściwych przepisów. Tak więc uważamy, że jednak w przypadku jachtów komercyjnych załoga każdego jachtu o długości powyżej 24 m powinna być objęta takimi dodatkowymi obowiązkami. Myślę, że w praktyce takich jachtów o długości powyżej 24 m nigdy raczej osoby niezamożne nie posiadają, są to niewątpliwie osoby bardzo zamożne, więc powinno też być je stać na to, aby takie dodatkowe dokumenty bezpieczeństwa przygotować.

    Kolejna zmiana dotyczy uznawania, potwierdzania i zmiany decyzji związanych z jednostkami edukacyjnymi. Przyjmuje się, że co pięć lat to będzie potwierdzane, a jednocześnie co roku ma być to potwierdzane. Uważamy, że albo takie decyzje są co 5 lat potwierdzane i wtedy już w międzyczasie się nic innego nie czyni, albo też wydawane są one na czas nieokreślony i wówczas należy co roku je zmieniać czy sprawdzać zakres ich funkcjonowania.

    Trzecia kwestia to jest kwestia egzaminów dyplomowych. W praktyce egzamin zdają studenci, którzy nie przeszli przeszkolenia praktycznego. Tu jest prośba jednak do Izby, i do komisji, aby ten przepis zmienić, bo w praktyce dochodzi do tego, że student, który zdaje egzaminy, czy też osoba, która zdaje egzaminy, a następnie, kiedy przechodzi szkolenie praktyczne, okazuje się, że nie jest w stanie ze względów fizycznych tego pobytu na jachcie czy na statku morskim znieść. To są już uwarunkowania fizyczne. Dopóki ktoś tego nie przejdzie, nie da się tego sprawdzić, teoretycznie nie można tego sprawdzić. Uważamy, że narażamy tutaj na pewne koszty osoby, które przechodzą kursy, a potem idą na praktykę i okazuje się, że nie mogą fizycznie spełnić tych wymogów. A więc należałoby w tym układzie (Dzwonek) jednak najpierw przejść szkolenie praktyczne, a dopiero potem przystąpić do egzaminu końcowego.

    Tak że chciałbym złożyć poprawki. Stanowisko naszego klubu uzależniamy też od głosowania nad tymi poprawkami. Dziękuję bardzo.



Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw


15 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie niebezpieczeństw dla państwa polskiego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Kazimierz Smoliński - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy