Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jacek Falfus:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W swoim wystąpieniu chcę przedstawić cele i działalność Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej.

    Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej, którego mam zaszczyt i honor być członkiem, powstało 8 grudnia 2008 r. jako organizacja sukcesorska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zamysł powołania stowarzyszenia SPAK, bo tak będę nazywał to stowarzyszenie, podyktowany był chęcią zapewnienia kontynuacji działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i związany był z powolnym, lecz nieuchronnym procesem odchodzenia na tzw. wieczną wartę żołnierzy Armii Krajowej.

    Inicjatorami powołania organizacji sukcesorskiej związku byli przedstawiciele pokolenia zarówno wojennego, jak i powojennego. Wśród członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rzecznikami powołania organizacji byli m.in. niektórzy członkowie zarządu głównego tego związku w Warszawie oraz zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach, a wśród nich pułkownik Marian Piotrowicz ˝Kometa˝, który od 1995 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Okręgu Śląskiego i wiceprezesa zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie.

    Wśród młodego pokolenia inicjatorami powołania stowarzyszenia byli przede wszystkim nauczyciele, przedstawiciele instytucji naukowych, edukacyjnych, kulturowych, samorządowych i społecznych. Kierowała nimi idea krzewienia etosu Armii Krajowej wśród młodego pokolenia Polaków i utrwalenia pamięci o ludziach, którzy walczyli o niepodległą, suwerenną Polskę w okresie II wojny i okupacji, jak również w okresie powojennym.

    W monografii Okręgu Śląskiego pod tytułem ˝By czas nie zatarł i niepamięć˝ Marian Piotrowicz pisał w sposób następujący: Po latach krzywd, upokorzeń i cierpień pamiętnego 1989 r. powstaliśmy, by podjąć orkę na ugorze, bo czyż nie ugorem można nazwać to, co zaszczepiono społeczeństwu przez lata, jakie upłynęły od ostatniego rozkazu komendanta Armii Krajowej generała Leopolda Okulickiego ˝Niedźwiadka˝? Wierzył komendant, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce. Pisał dalej: Wierzymy, że nasze sztandary w godne przekażemy ręce.

    To właśnie bielski SPAK miał i ma zapewnić ciągłość, kontynuację, ma też za zadanie obronę godności i dobrego imienia Armii Krajowej po latach ponadpółwiecznego okresu szargania jej, deprecjonowania przez władze komunistyczne, jak również przez niektóre środowiska postkomunistyczne.

    Już w preambule statutu SPAK zapisano: Uznając za niezbędne, stowarzyszamy się celem zapewnienia kontynuacji pamięci, etosu i tradycji niepodległościowej Armii Krajowej w jej kolejnych pokoleniach i prowadzenia prac nad przywróceniem wiedzy o zapomnianych wydarzeniach z jej historii.

    Nasze stowarzyszenie w ramach realizacji celów prowadzi działalność edukacyjną, upowszechnia badania naukowe nad historią Armii Krajowej oraz podejmuje działalność publicystyczną i wydawniczą. Ważny jest również udział stowarzyszenia w procesie wychowania młodzieży w duchu patriotycznym i obywatelskim oraz współpraca z organizacjami zrzeszającymi kombatantów i ofiary II wojny światowej.

    Podstawą umożliwiającą realizację tego celu było podpisanie jeszcze w listopadzie 2007 r. w Sali Złotej urzędu wojewódzkiego w Katowicach porozumienia o współpracy pomiędzy Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej a śląskim kuratorem oświaty w Katowicach dotyczącego krzewienia etosu Armii Krajowej w szkołach województwa śląskiego i powoływania kół Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej. Jest ich dzisiaj, Wysoki Sejmie, ponad 70. Koordynatorem do spraw współpracy z kuratorium w zakresie tworzenia kół została członek zarządu okręgu śląskiego wiceprezes Urszula Rukasz, jednocześnie współzałożycielka SPAK w Bielsku-Białej, obok prezesa stowarzyszenia Hieronima Bajora i sekretarza mecenasa Andrzeja Sikory. Zgodnie ze statutem terenu działania stowarzyszenia jest docelowo obszar Rzeczypospolitej Polskiej... (Dzwonek)

    Jeszcze chwileczkę, panie marszałku.

    ...ze szczególnym uwzględnieniem Bielska-Białej, Podbeskidzia i województwa śląskiego. Od 2010 r. stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Równolegle z realizacją celów statutowych stowarzyszenie rozbudowuje swoje struktury, tworząc oddziały terenowe w Jaworznie, Pyskowicach, Katowicach, Żywcu, a obecnie w Namysłowie i Gliwicach. Prowadzone są też działania zmierzające do zmiany statutu i powołania zarządu głównego.

    W związku z brakiem czasu dalszą część wystąpienia przedstawię w oświadczeniu poselskim w najbliższym czasie, gdzie wskażę na konkretne efekty działalności Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej SPAK w Bielsku-Białej. Dziękuję za uwagę.



Poseł Jacek Falfus - Oświadczenie z dnia 04 marca 2015 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także: