Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

35 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3034 i 3055).


Poseł Jacek Falfus:

    Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoki Sejmie! Notabene pan poseł Jędrysek miał rację w swojej wypowiedzi. Ja z kolei chcę przedstawić takie swoje spostrzeżenia. Rząd chce zlikwidować cztery zakłady górnicze i zredukować aż 11 tys. miejsc pracy, w tym z czterech śląskich kopalń ma być masowo zwolnionych z pracy aż 5 tys. górników. To praktycznie nie restrukturyzacja górnictwa, a egzekucja dla całego Śląska. Z jednej strony, w świetle rządowego projektu restrukturyzacji nie zamierza się restrukturyzować zarządu Kompanii Węglowej. W jego siedzibie w Katowicach zatrudnionych jest aż 800 osób. Czego one dokonały, dzisiaj nie wiemy. Chyba niczego. Z drugiej zaś strony ani rząd, ani zarząd kopalni, obsadzony przez niemerytorycznych nieudaczników, nie daje de facto żadnej rozsądnej alternatywy.

    Pytam, panie ministrze: Dlaczego rząd ordynarnej likwidacji nie chce nazwać po imieniu, bo przecież tego nie można nazwać procesem naprawczym? Czy rząd weźmie pod uwagę pozytywne efekty restrukturyzacji niektórych kopalń z ostatnich lat, gdzie stosowano faktycznie proces naprawczy (Dzwonek), który uchronił kopalnie przed likwidacją? Można przecież tutaj działać inaczej. Przywołuję tu pozytywne przekształcenia dobrze prosperującej dziś kopalni Silesia z Czechowic-Dziedzic. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jacek Falfus - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także: