Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez ministra środowiska ˝Informacja o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2012-2013˝ (druk nr 2564) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2894).


Poseł Jacek Falfus:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Ze sprawozdania wynika, że obecnie istniejące zbiorniki retencyjne nie dają pełnej możliwości ochrony przed powodzią, bowiem ich sumaryczna objętość, jeżeli chodzi o gromadzenie tej wody, jest dwa razy mniejsza od rzeczywistych możliwości ujęcia tej wody. W terenach górzystych i podgórskich nasilenie oraz bardzo szybki, gwałtowny przebieg powodzi stanowią przyczynę powstania ogromnych, często nieprzewidywalnych strat, szkód powodziowych, jak również ofiar w ludziach. Istnieje zatem potrzeba szybkiej budowy zbiorników małej i średniej retencji usytuowanych w polskich górach i na terenach podgórskich. W odniesieniu do tych terenów w planach zagospodarowania przestrzennego występują bardzo często zapisy o pilnym podjęciu budowy zbiorników małej i średniej retencji, gdyż tam powodzie naprawdę bardzo szybko przebiegają i są katastrofalne.

    Panie ministrze, co w tej sprawie czyni rząd? Czy rzeczywiście istnieje możliwość realizacji planów zagospodarowania przestrzennego, które zawierają te zapisy, i czy jest jakiś plan w tej sprawie?

    Następne pytanie. Czy w Polsce próbuje się - a jeżeli tak, to na jaką skalę się to dzieje - wtłaczać słoną wodę pochodzącą z wyrobisk w środowisko, z którego pochodzi, czyli głęboko pod ziemię (Dzwonek), tak aby solanka nie zagrażała skażeniu słodkich wód powierzchniowych? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jacek Falfus - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2014 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także: