Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jacek Falfus:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Początek XX w. na naszych ziemiach to okres dojrzewania świadomości narodowej Polaków. Romantyczne serca i pozytywistyczne rozumy zaowocowały aktywnością wspólnot lokalnych. W zaborze austriackim powstają szkoły ludowe, ochotnicze straże pożarne, ruch skautowy. Uaktywniają się organizacje działające w łonie Kościoła katolickiego i jego parafiach. Świat dojrzał do zmian. Naród marzy o Polsce.

    W tych okolicznościach powstają pierwsze, ale szybko mnożące się i rozwijające, gniazda Towarzystwa Gimnastycznego ˝Sokół˝, zgodnie z maksymą, że wolność ˝nie jest dana, ona jest zadana˝. W latach 1914-1922 sokolstwo aktywnie i czynnie włączyło się do walki o niepodległość Polski. W tym duchu w 1914 r. powstaje gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego ˝Sokół˝ w Międzybrodziu Lipnickim na Żywiecczyźnie. Idea ˝w zdrowym ciele zdrowy duch˝ nie była obca międzybrodzkim góralom i trafia na podatny grunt. Znamy wiele osób - patriotów, założycieli naszego Sokolego gniazda, jednak nie sposób pominąć jednego: Karola Walusia - założyciela. Inni poszli za nim. Zaczęła się codzienna praca u podstaw. Działalność organizacyjna, uświadamiająca, kulturalna skupiały środowisko wokół problematyki niepodległościowej. Ćwiczenia cielesne hartowały ciało, przygotowując do walki o niepodległość.

    Wybucha I wojna światowa. Kończy się stary świat. Odzyskanie niepodległości i budowa nowego, własnego państwa. Praca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Uzyskiwane wyniki wychowawcze i sportowe budują dojrzałego, świadomego człowieka i obywatela. To owocuje w okresie II wojny światowej i powojennego sowieckiego zniewolenia, bowiem to wówczas nie okupant, ale władze komunistyczne zakazały działalności. Władzom komunistycznym nie na rękę było organizowanie organizacji kultywujących tradycje chrześcijańskie i demokratyczne, toteż przez 50 lat Sokoli działali w konspiracji i na emigracji. Tak, przez ponad pół wieku działalność ˝Sokoła˝ była zakazana. Czyż jednak da się zniewolić sokoła? Górale z Beskidu Żywieckiego pamiętali, wspominali, przekazywali idee młodym. Kilkakrotnie próbowano ˝Sokoła˝ reaktywować, jednak bezskutecznie. Solidarnościowy zryw, odzyskanie wolnej Polski. Dla wolnych obywateli ludzie ˝Solidarności˝ w 2003 r. reaktywują gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ˝Sokół˝ w gminie Czernichów.

    Szanowni Państwo! Przed trzema tygodniami miałem honor i wielką przyjemność uczestniczyć w uroczystości 100. rocznicy powstania gniazda Sokolego w żywieckim Czernichowie jako poseł Rzeczypospolitej, ale również jako jeden z nich, druh i członek sokolej społeczności. Pragnę zatem również dziś w tej Izbie pokłonić się wszystkim tym, którzy swoje życie i aktywność społeczną poświęcili ojczyźnie i społeczności lokalnej: druhnom i druhom, członkom Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ˝Sokół˝ w Międzybrodziu Bialskim w gminie Czernichów. Na ręce prezesa, druha Piotra Harata składam tą drogą serdeczne gratulacje za wspaniałą działalność dydaktyczną, sportową, a przede wszystkim patriotyczną. Serdecznie gratuluję tej działalności. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jacek Falfus - Oświadczenie z dnia 25 września 2014 roku.


43 wyświetleń

Zobacz także: