Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich (druk nr 2737) wraz ze stanowiskiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 2808).


Poseł Zofia Ławrynowicz:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Państwo Posłowie! Mam wielką przyjemność zabrać głos w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej, przedstawić stanowisko mojego klubu w sprawie informacji ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o stanie przygotowań organów prowadzących do objęcia obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich wraz ze stanowiskiem połączonych komisji: Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, druki nr 2737 i 2808.

    Szanowni Państwo! W pierwszym zdaniu chcę z tego miejsca podziękować pani minister za obszerną, rzetelną i przejrzystą informację. Jako nauczycielka z 30-letnim stażem pedagogicznym, specjalizująca się w pedagogice wczesnoszkolnej, przyjęłam tę informację z dużą satysfakcją i zadowoleniem. Liczba podjętych działań i praca wykonana przez ministerstwo w ramach realizacji nowelizacji ustawy o systemie oświaty świadczą o ogromnym poczuciu odpowiedzialności za los sześciolatków w szkolnej rzeczywistości. Chcę również dodać, że w tej opinii nie jestem odosobniona. Wiele czasu spędziłam i spędzam na rozmowach z kolegami nauczycielami i rodzicami sześciolatków. Poza tym chcę państwa poinformować, że to w moim mieście szkoła podstawowa, jako jedna z pierwszych, a być może jedyna w Polsce, podjęła inicjatywę stworzenia klasy sześciolatków 6 lat temu. Dzisiaj ówcześni sześciolatkowie kontynuują naukę już w klasie VI z bardzo dużym powodzeniem. Chcę państwu powiedzieć, że dyrektor tej szkoły na konferencji przed trzema laty był już przekonany, że obowiązek szkolny od lat 6 powinien być standardem.

    Kontynuując moje wystąpienie, przypomnę, że nowelizacja ustawy z sierpnia 2013 r. była wyjściem ministerstwa naprzeciw oczekiwaniom i obawom zgłaszanym przez rodziców w związku z obniżeniem wieku szkolnego. Rodzicom przy podejmowaniu decyzji o edukacji sześciolatka towarzyszy wiele obaw. Największe dotyczyły wpływu szkoły na jego rozwój emocjonalny i społeczny. Stawiano wiele pytań, które padły także w tej Izbie. Czy dziecko poradzi sobie w szkole? Czy odniesie sukces? Czy nauczyciel poradzi sobie z młodszymi dziećmi na lekcji? Czy po lekcjach dziecko będzie miało zapewnioną opiekę w świetlicy? Czy dziecko będzie bezpieczne w szkole?

    Na te i inne im podobne pytania znajdujemy odpowiedzi w przygotowanej i przedstawionej nam przez panią minister informacji i w sprawozdaniu pani poseł. Są to odpowiedzi wyczerpujące, napawające optymizmem, a nade wszystko rozwiewające wiele dotychczasowych obaw. Chyba wszyscy tu obecni zdajemy sobie sprawę z tego, że moment, w którym dziecko po raz pierwszy przekracza próg szkoły, jest ważny nie tylko z tego powodu, że zaczyna ono naukę. Nowi koledzy, nauczyciele, słowem, nowe środowisko, które wpływa na jego rozwój. Pozytywnie odbieramy więc to, że zasadniczą rzeczą, która się zadziała i funkcjonuje, jeśli chodzi o edukację dzieci 6-letnich, jest niewątpliwie stworzenie przez ministerstwo bardzo dobrego środowiska do wprowadzenia reformy, środowiska maksymalnie przyjaznego i optymalnego dla rozwoju sześciolatka.

    W tym zakresie ministerstwo wprowadziło szereg zmian w przepisach prawa, tak na poziomie ustawy, jak na poziomie rozporządzeń, żeby uczestnictwo dziecka 6-letniego w edukacji było możliwie jak najlepsze, poczynając od wprowadzenia podziału rocznika dzieci 6-letnich na dwie części oraz ograniczenia liczebności uczniów w oddziale klas I-III do 25, poprzez kolejne zmiany dotyczące m.in. wzmocnienia standardu opieki nad uczniami w postaci możliwości zatrudnienia asystenta, dostępu do bezpłatnych podręczników, uregulowania zasad funkcjonowania świetlicy, zmian w podstawie programowej czy umożliwienia rodzicom odroczenia realizacji przez dziecko obowiązku szkolnego w sposób prostszy niż do tej pory, kończąc na upowszechnianiu wychowania przedszkolnego, które ministerstwo konsekwentnie realizuje. Te zmiany i sposób ich realizacji szczegółowo omawiała pani minister i pani poseł sprawozdawca.

    Dodam tylko, że z dużą satysfakcją odnotowujemy działania prowadzone przez ministerstwo w kwestii monitoringu stanu przygotowania szkół do przyjęcia dzieci 6-letnich. To kolejny dowód świadczący o odpowiedzialności i skuteczności działań ministerstwa. Innym cennym elementem towarzyszącym monitorowaniu było przygotowanie i opublikowanie interaktywnej mapy publicznych szkół podstawowych, która od lutego bieżącego roku...

    (Poseł Zbigniew Dolata: Jeszcze go nie było.)

    ...dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa, a także uruchomienie infolinii dla rodziców. Ubiegłego roku, przepraszam, poprawiam się. Przypomnę, powtórzę to raz jeszcze, że liczne wewnętrzne działania kontrolne ministerstwa w zakresie funkcjonowania świetlic szkolnych, ramowych planów nauczania, bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, a także kontrole zewnętrzne potwierdzają to, co zostało już powiedziane i zawarte w raporcie NIK, że szkoły zatrudniają kadrę nauczycielską wykwalifikowaną do kształcenia najmłodszych uczniów oraz posiadają odpowiednio wyposażone sale lekcyjne potrzebne do prowadzenia zajęć z sześciolatkami.

    Dodam również, co jest istotne, że z wielu badań edukacyjnych przeprowadzonych w obszarze omawianego dzisiaj zagadnienia, m.in. przez Instytut Badań Edukacyjnych, wynika, że aż 96% rodziców, którzy wysłali 6-letnie dzieci do pierwszej klasy, jest zadowolonych z nauczycieli i sposobów nauczania.

    Konkludując, trzeba powiedzieć, że nie powinno się rozmawiać o zaletach i rzekomych wadach reformy obniżającej wiek szkolny z pominięciem faktów. A fakty mówią dzisiaj same za siebie w postaci opinii i liczb, z którymi się raczej nie dyskutuje. Dlatego też klub Platformy Obywatelskiej, zgodnie ze stanowiskiem obu komisji, rekomenduje przyjęcie informacji pani minister przez Izbę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zofia Ławrynowicz - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


104 wyświetleń

Zobacz także: