Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego (druki nr 2253 i 2279).


Poseł Sprawozdawca Zofia Ławrynowicz:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu mam ogromną przyjemność i zaszczyt zabrać głos w kwestii projektu uchwały w sprawie uczczenia 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, druki nr 2253 i 2279.

    10 kwietnia 2014 r. minęło 10 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego, poety, autora ok. 700 tekstów poetyckich, 5 powieści, libretta opery. Był on także kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem, ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, czyli w całości stworzonej przez jedną osobę tak w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wykonawczej.

    Jacek Kaczmarski to postać niezwykła w polskiej kulturze. To bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych i ponadczasowych poetów, bard ˝Solidarności˝, którego cała twórczość wyrażała pragnienie wolności i była poszukiwaniem prawdy o nas samych. W swoich utworach wspierał nas, dodawał otuchy, ale także ganił i wytykał błędy, zawsze jednak z myślą o lepszej Polsce i o swoich rodakach. Za swój wkład w walkę o wolność Polski został uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Twórczość Jacka Kaczmarskiego ma ogromną wartość artystyczną. Jej głębia i różnorodność sprawiają, że inspirowała i inspiruje artystów różnych pokoleń, buduje także tożsamość obywatelską poprzez świadomość potrzeb kultury wyższej i wartościowszej. Pozwala ona zarówno ludziom młodym, jak i dorosłym rozwinąć w sobie pasję do poznawania kultury.

    Jacek Kaczmarski jest legendą, szczególnie dla pokolenia, które dokonało przełomu w latach 80. minionego wieku. Niemniej aby jego legenda nie wygasła, aby mogły ją poznawać kolejne pokolenia oraz aby zachować pamięć o jego twórczości i o kontekście historycznym jej powstawania, konieczne są ciągłe jej przypominanie i popularyzacja na najwyższym poziomie.

    Gdybyśmy więcej Kaczmarskiego słuchali, wiedzielibyśmy, że częściej należy pytać, niż udzielać odpowiedzi - pisał o nim publicysta Ignacy Dudkiewicz. Jeśli patrzeć krytycznie, to częściej w lustro niż w twarz drugiego człowieka, jeśli życzliwie, to wpierw na wroga, później na siebie; że uczciwie należy mówić o przyszłości i z uczciwą rezerwą wobec swoich przewidywań myśleć o przyszłości.

    Wysoka Izbo! Komisja Kultury i Środków Przekazu po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu uchwały na posiedzeniu w dniu 2 kwietnia 2014 r. wnosi, aby Sejm raczył uchwalić projekt uchwały w następującym brzmieniu:

    ˝Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uczczenia Jacka Kaczmarskiego w 10. rocznicę Jego śmierci

    W kwietniu 2014 roku mija 10 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego, wielkiego artysty i zasłużonego dla ojczyzny Polaka.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o niezwykłej roli tego wybitnego poety w polskiej kulturze i Jego szczególnym udziale w kształtowaniu marzeń wolnościowych, oddaje hołd Jackowi Kaczmarskiemu i czci Jego pamięć˝. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zofia Ławrynowicz - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


155 wyświetleń

Zobacz także: