Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2830).


Poseł Tomasz Głogowski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu.

    Geneza omawianego projektu sprowadza się do tego, aby doprowadzić do tego, by obsługa procesu składania interpelacji, zapytań poselskich, a także udzielania na nie odpowiedzi przebiegała w sposób całkowicie elektroniczny. W praktyce ta zmiana regulaminu Sejmu polega na rozszerzeniu kompetencji Prezydium Sejmu o możliwość określenia przypadków, w których postać elektroniczna będzie spełniała wymogi formy pisemnej wynikające z regulaminu Sejmu.

    Wydaje się, że to dobre rozwiązanie, że nie ma potrzeby, aby każdorazowo Sejm zajmował się analizą sytuacji, w której forma elektroniczna mogłaby spełniać wymóg formy pisemnej, i że można pozostawić to w kompetencji Prezydium Sejmu. Jest to niewątpliwie słuszna koncepcja.

    W ostatnich latach polski parlament coraz bardziej przechodzi na elektroniczne formy komunikowania się. Już chociażby w przypadku zawiadamiania o posiedzeniach Sejmu, posiedzeniach komisji przeszliśmy z formy korespondencji klasycznej poprzez wysyłanie tych informacji faksem na wersję elektroniczną. Posłowie i senatorowie pewnie również doskonale sobie z tym radzą. Poza tym aspektem dotyczącym usprawnienia pracy Sejmu i aspektem ekologicznym - będziemy zużywać mniej papieru - ważny jest także i godny podkreślenia aspekt ekonomiczny. Nawet wyposażenie posłów w urządzenia elektroniczne, tablety kilka lat temu pociągnęło za sobą spore oszczędności. Wszystkie dokumenty na bieżąco są dostarczane posłom drogą elektroniczną, co powoduje, że nie muszą być drukowane i dostarczane w czasie obrad Sejmu, a wymagało to zatrudnienia sporej liczby osób, które tutaj oczywiście musiały pracować cały czas, co wiązało się z nadgodzinami, więc i ze sporymi kosztami. Zapewne tak będzie również w przypadku omawianego projektu ustawy. Już w tej kadencji jest 36 tys. tego typu dokumentów o objętości 860 tys. stron tekstu i to wszystko musiało być przerobione, wprowadzone do systemu elektronicznego i umieszczone na stronach Sejmu. Niewątpliwie korzyści z tego, także te finansowe, będą bardzo wymierne dla Kancelarii Sejmu, czyli dla budżetu tworzonego z podatków obywateli. Także posłowie szybciej będą dostawali odpowiedzi na interpelacje. W tej chwili, kiedy interpelacja trafiała do Sejmu, odpowiedź na nią za pośrednictwem marszałka czy któregoś z wicemarszałków, który miał takie uprawnienia, musiała być przesłana posłowi, co często powodowało - chociażby w sezonie urlopowym - że już od kilku dni czy nawet tygodnia odpowiedź ministra była w Sejmie, a nie trafiała jeszcze do parlamentarzysty.

    Tak że w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej chciałbym zadeklarować poparcie dla tej uchwały. Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzy czytania tego projektu odbyły się na tym posiedzeniu Sejmu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Głogowski - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Tomasz Głogowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Głogowski - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Głogowski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy