Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o:
  - poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o finansach publicznych,
  - rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
   (druki nr 2667, 2668 i 2835).


Poseł Andrzej Lewandowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch pragnę przedstawić oświadczenie klubu w sprawie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o finansach publicznych i rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

    Według wnioskodawców poselskiego projektu przedłożona nowelizacja ma na celu uregulowanie kwestii dotyczącej mechanizmu dokonywania przez województwa wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej dla województw w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 marca 2014 r., sygn. akt K 13/11. Podobne motywy leżą u podstaw opracowania rządowego projektu ustawy. Szczegółowe rozwiązania w projektach odbiegają jednak od siebie. Idea zmiany dotychczas obowiązujących zasad funkcjonowania tzw. janosikowego jest słuszna, jednak zdaniem Klubu Poselskiego Twój Ruch proponowane przez projektodawców zmiany mogą doprowadzić do uszczuplenia dochodów województw będących dotychczas beneficjentami janosikowego.

    Opracowany na posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ma charakter kompromisowy i zmierza głównie do przejściowego uregulowania kwestii zasad ustalania dla województw w roku 2015 części regionalnej subwencji ogólnej, wpłat do budżetu państwa oraz dotacji celowej. Rozwiązanie takie należy uznać za niekompletne. System naliczania janosikowego wymaga gruntownej zmiany.

    Trzeba podzielić tezy Trybunału Konstytucyjnego, że dotychczasowe przepisy nie gwarantują zasobniejszym samorządom wojewódzkim zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych. Należy jednak poszukiwać rozwiązań, które z jednej strony gwarantowałyby biedniejszym samorządom wojewódzkim odpowiednie dopłaty w ramach subwencji ogólnej oraz dotacji celowej, a z drugiej strony nie prowadziłyby jednak do nadmiernego uszczuplenia budżetów bogatszych samorządów wojewódzkich. Nowe rozwiązania dotyczące zasad finansowania jednostek samorządu terytorialnego powinny mieć charakter systemowy i nie powinny ograniczać się wyłącznie do korekty sposobu funkcjonowania mechanizmu naliczania części regionalnej subwencji ogólnej dla województw.

    Według Klubu Poselskiego Twój Ruch należy również przebudować system udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatkach CIT i PIT w celu ewentualnego zastąpienia janosikowego odpowiednim udziałem poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego w tych podatkach.

    Z uwagi jednak na pilną potrzebę zmiany zasad ustalania janosikowego w nadchodzącym roku budżetowym Klub Poselski Twój Ruch poprze projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w wersji przedłożonej Wysokiej Izbie w sprawozdaniu podkomisji nadzwyczajnej. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Lewandowski - Wystąpienie z dnia 22 października 2014 roku.


85 wyświetleń

Zobacz także: