Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (druki nr 1572 i 1660).


Poseł Andrzej Lewandowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota pragnę przedstawić stanowisko klubu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym.

    Proponowane zmiany w ustawie o samorządzie gminnym mają na celu wprowadzenie podstawy prawnej tworzenia i funkcjonowania gminnych rad seniorów jako organów o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym. Zgodnie ze stanowiskiem projektodawców wyrażonym w uzasadnieniu projektu ustawy gminne rady seniorów będą sprzyjać aktywizacji obywatelskiej osób starszych w środowisku miejsca zamieszkania. Gminy powinny sprzyjać solidarności międzypokoleniowej oraz tworzyć odpowiednie warunki do pobudzania takiej aktywności. Jak podkreślono w dalszej części uzasadnienia, dotychczas w Polsce powstało kilkanaście rad seniorów, jednak w wielu gminach inicjatywy zainteresowanych środowisk napotykają opór władz samorządowych, które odmawiają ich powoływania, wskazując na brak bezpośredniej podstawy prawnej. Stąd wynikła konieczność nowelizacji przepisów ustawy o samorządzie gminnym.

    Klub Poselski Ruch Palikota popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym w wersji przedłożonej Wysokiej Izbie w sprawozdaniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, druk nr 1660. Inicjatywa wprowadzenia do ustawy o samorządzie gminnym precyzyjnej podstawy prawnej tworzenia gminnych rad seniorów zasługuje na poparcie. Wyeliminuje ona wątpliwości dotyczące braku bezpośredniej podstawy prawnej tworzenia i działania rad seniorów. Z całą pewnością tworzenie rad seniorów będzie sprzyjało solidarności międzypokoleniowej oraz pobudzaniu aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej.

    Do pierwotnego projektu ustawy Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wprowadziła zmiany, które zostały ujęte w sprawozdaniu, druk nr 1660. Stanowisko Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w tym zakresie należy uznać za zasadne. Pozostawienie pojęcia ˝seniorów˝ wyłącznie w odniesieniu do nazwy ˝gminna rada seniorów˝ jest właściwe z punktu widzenia zasad techniki prawodawczej. W pozostałym zakresie za prawidłowe należy uznać posługiwanie się pojęciem ˝osób starszych˝.

    Zmiany pierwotnego projektu poselskiego wprowadzone przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej nie naruszają podstawowej konstrukcji prawnej gminnych rad seniorów oraz ich kompetencji w formie zaproponowanej przez grupę posłów projektodawców, porządkując przede wszystkim pod względem legislacyjnym pierwotny projekt. Projektowane zmiany należy zatem ocenić pozytywnie. Za właściwe należy również uznać usunięcie z projektu ustawy przepisu przejściowego sankcjonującego działanie dotychczas funkcjonujących gminnych rad seniorów. Wprowadzenie takiego przepisu doprowadziłoby do sytuacji usankcjonowania przez ustawodawcę formy prawnej oraz kompetencji organów, które zostały utworzone bez precyzyjnej i jednolitej w skali kraju podstawy prawnej. Działanie takie byłoby niedopuszczalne. Inicjatywę w zakresie ewentualnego dostosowania dotychczas funkcjonujących gminnych rad seniorów, np. poprzez ich likwidację i tworzenie nowych rad seniorów, w oparciu o nowe przepisy należy zostawić właściwym radom gminnym.

    Reasumując, Klub Poselski Ruch Palikota popiera inicjatywę zmiany przepisów ustawy o samorządzie gminnym w ostatecznej formie przedłożonej przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w druku nr 1660. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Lewandowski - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


125 wyświetleń

Zobacz także: