Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druki nr 2683 i 2732).


Poseł Andrzej Lewandowski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam przyjemność przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, druki nr 2683 i 2732.

    Projektowane przepisy wprowadzają zmianę w definicji bydła, którego tusze muszą być poddawane klasyfikacji. Od 1 stycznia 2014 r. klasyfikacja dotyczy bydła w wieku od ośmiu miesięcy, natomiast przestaje obowiązywać definicja bydła dorosłego, za które uważano zwierzęta o masie powyżej 300 kg. Obecna unijna definicja nie odnosi się więc do masy, tylko do wieku zwierząt.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zgodnie z nowymi przepisami rolnicy, którzy zajmują się pakowaniem jaj, będą mieli obowiązek zgłoszenia tej działalności wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej. Zapisy te są zbyteczne, gdyż działalność w zakresie sortowania i pakowania jaj z własnej fermy, prowadzona w ramach działalności rolniczej jako działy specjalne produkcji rolnej, podlega obowiązkowi rejestracji na podstawie przepisów weterynaryjnych dotyczących produktów pochodzenia zwierzęcego. Zakład pakowania jaj prowadzony w ramach takiego gospodarstwa posiada odrębny weterynaryjny numer identyfikacyjny dla tego zakresu działalności, jeden odnoszący się do pakowania jaj, a drugi - do prowadzenia fermy produkującej jaja. Obydwa zakresy działalności są zarejestrowane przez powiatowego lekarza weterynarii i jest to publikowane zgodne z unijnymi wymaganiami przez głównego lekarza weterynarii na odrębnych listach. W związku z tym rejestracja takiej działalności w Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest zbędna, a sama działalność kontrolna tej inspekcji powinna się odbywać na zasadach współpracy i dostępu do rejestru powiatowego lekarza weterynarii.

    Projekt wprowadza ponadto procedury zatwierdzania technik automatycznej klasyfikacji tusz wołowych. Obecnie klasyfikacja tusz wołowych jest przeprowadzana metodą wzrokową przez uprawnionego rzeczoznawcę. W wyniku postępu technicznego do klasyfikacji tusz wołowych wprowadzono urządzenia automatyczne. W tym celu musi być przeprowadzony test certyfikacyjny. KE musi być poinformowana o metodologii tych badań. Instytucją odpowiedzialną za organizację takich testów ma być główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Według projektowanych przepisów koszty zatwierdzenia techniki automatycznej klasyfikacji tusz wołowych pokrywałby zainteresowany podmiot ubiegający się o zatwierdzenie takiej techniki. Jednak wprowadzone zmiany będą miały istotny wpływ na sektor finansów publicznych. Dlaczego? Nałożenie na IJHARS nowych zadań związanych z systemem dobrowolnego znakowania mięsa wołowego wiąże się ze zwiększeniem nakładów finansowych na kontrole oraz dodatkowym zaangażowaniem pracowników, czyli ze zwiększeniem zatrudnienia w wojewódzkich inspektoratach.

    Ponadto wszyscy rolnicy zobowiązani są do spełniania norm wynikających z zasady wzajemnej zgodności i podlegają szczególnym kontrolom, których wyniki powinny zapewnić, że produkowana żywność spełnia wymagane standardy. Wprowadzenie obowiązku rejestrowania gospodarstwa w kolejnych instytucjach kontrolnych nakłada na rolnika kolejne obowiązki administracyjne oraz przyczyni się do zwiększenia biurokracji w instytucjach otoczenia rolnictwa. W projekcie doprecyzowano też procedury dotyczące kontroli prawidłowości dokonywanych transakcji finansowych przez Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji poprzez określenie zasad współpracy między głównym inspektorem jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, prezesem Agencji Rynku Rolnego a prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    Projektowana nowelizacja wprowadza także zmiany w ustawie z 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Jest to konsekwencja wejścia w życie zmienionych przepisów unijnych, odnoszą się one m.in. do definicji dotyczących okresów trwałości.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mając na uwadze planowane utworzenie jednej inspekcji całościowo zajmującej się nadzorem nad produkcją i bezpieczeństwem żywności, należałoby rozważyć, czy w tej sytuacji celowe są zmiany przepisów ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Może jednak warto przyspieszyć prace nad powołaniem takiej instytucji? Klub Poselski Twój Ruch sprzeciwia się dalszemu wzrostowi biurokracji, dlatego będzie głosował przeciwko przyjęciu sprawozdania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dziękuję.



Poseł Andrzej Lewandowski - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także: