Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (druki nr 2606 i 2800).


Poseł Przemysław Czarnecki:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Jako poseł Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko mojego klubu wobec projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

    Problemy i troski polskich przedsiębiorców, przede wszystkim tych małych i średnich, należą do najważniejszych elementów programu Prawa i Sprawiedliwości od samego zarania naszej formacji politycznej. Wystarczy wspomnieć sukcesy rządu Jarosława Kaczyńskiego w tej materii, czego efektem było przeszło milion nowych miejsc pracy oraz największy w historii napływ kapitału zagranicznego do Polski. Dlatego też z dużym zainteresowaniem i nadzieją przyjęliśmy prace ministerstwa nad rzeczoną ustawą. Niestety w tym przypadku jej autorzy nie do końca sprostali społecznym oczekiwaniom.

    Ustawa o ułatwieniach wykonywania działalności gospodarczej niewątpliwie niesie ze sobą wiele korzystnych zmian i usprawnień, przede wszystkim w zakresie deregulacji i uproszczenia procedur. Jednak warto postawić pytanie, czy i na ile proponowane zmiany zwiększą konkurencyjność działania polskich małych i średnich firm, co powinno być celem nadrzędnym, i czy zmiany te zasługują na miano ułatwienia wykonywania działalności gospodarczej. Jako że projekt ustawy wprowadza zmiany aż w 30 ustawach, to ciężko jest jednoznacznie odnieść się do niego jako jednolitej całości, a 5 minut przeznaczone na oświadczenia klubowe nie pozwala na omówienie każdej z proponowanych zmian. Wiele z rozwiązań wprowadzonych przez przedłożony projekt ustawy jest jak najbardziej słusznych i godnych wsparcia. Popieramy korzystne dla pracodawców zmiany w ustawie o podatku dochodowym, szczególnie te dotyczące ryczałtowego rozliczania użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych oraz odpisów związanych z dowozem pracowników organizowanym przez pracodawcę. Również kosmetyczne w treści zmiany proponowane przez ustawodawcę, dotyczące statystyki publicznej są popierane przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

    Katalog korzystnych zmian, które niesie ze sobą projekt ustawy, jest szerszy. Należą do niego zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych, których pozytywne efekty mogą dotknąć milionów Polaków. Także zmiany w Prawie ochrony środowiska oraz w ustawie o ochronie roślin wydają się być celowe i jako takie zyskują nasze poparcie. Na szczególne uwzględnienie zasługują zmiany wprowadzane przez tzw. pakiet portowy, który daje polskim portom morskim mechanizmy zwiększające ich konkurencyjność względem zagranicznych konkurentów. Takie rozwiązania są elementem programu Prawa i Sprawiedliwości, dlatego tym bardziej cieszymy się, iż znalazły swoje miejsce w pracy legislacyjnej rządu. Także inne zmiany: z zakresu dostępu do informacji publicznej, podpisu elektronicznego czy podatku od towarów i usług mogły liczyć na naszą aprobatę i akceptację.

    Obok szeregu usprawnień wprowadzanych przez projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej projekt ten w sposób niedostateczny stara się modyfikować kilka zagadnień, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jednym z tych zagadnień są zmiany dotyczące GIODO. Sam fakt ograniczenia kompetencji organów kontrolnych na rzecz podmiotów kontrolowanych jest zgodny z naszymi dążeniami, lecz zapisy proponowane przez wnioskodawcę stoją w sprzeczności z ideą samej ustawy, czyli ułatwienia działalności gospodarczej. Jeden obowiązek rejestrowania danych zostaje zastąpiony innym obowiązkiem, tym razem informacyjno-rejestrowym. Również zmiany dotyczące wiążącej informacji akcyzowej wydają się za blisko idące. To bardzo istotne rozwiązanie, jakże oczekiwane przez polskich przedsiębiorców, dlatego też konieczne jest, by przepisy regulujące były precyzyjne i jasne w interpretacji. Nie wydaje się, że przyjmowanie tych ważnych zmian w tzw. ustawie horyzontalnej zmieniającej 30 innych ustaw bez opinii właściwej sejmowej komisji jest słuszne.

    W ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej mamy do czynienia z dwoma rodzajami zmian: ze zmianami jak najbardziej słusznymi i oczywistymi oraz tymi, które są w naszej opinii za blisko idące. Niestety wśród licznych pozytywnych pomysłów i rozwiązań znajdujemy też zmiany chybione, które niczym łyżka dziegciu w miodzie psują projekt ustawy. Zmiany w Kodeksie pracy dotykające milionów polskich pracowników zdają się być nieprzemyślane i niedostatecznie skonsultowane ze stroną społeczną. Bezpieczeństwo naszych rodaków, pracujących na utrzymanie swoje i swoich rodzin, musi być dla nas priorytetem i nie możemy nim ryzykować, wprowadzając pochopne zmiany. Obawy budzą również dziwne i niezrozumiałe, jeżeli chodzi o intencje, zapisy dotyczące gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych. Nie kwestionując potrzeby zapewnienia polskim przedsiębiorcom podobnych warunków do eksportu, jakie mają ich zagraniczni konkurenci, uważamy, iż stawki określające wartość składnika zagranicznego w produkcie krajowym są stanowczo zawyżone. Nie znajduje to uzasadnienia ani ekonomicznego, ani poprzez porównanie z podobnymi rozwiązaniami, stawkami w innych państwach Unii Europejskiej, w których udział składnika zagranicznego w produkcie krajowym najczęściej kształtuje się na poziomie maksymalnie 50% Dopuszczenie zbyt dużego udziału czynnika zagranicznego w produkcie krajowym może w praktyce zaprzeczyć samej idei ubezpieczeń i poręczeń krajowych, czyli wspieraniu polskich eksporterów, ale także polskiego przemysłu.

    Kolejnymi ze zmian, które nie mogą uzyskać naszej akceptacji, są zmiany w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Wprowadzane zmiany nie gwarantują osiągnięcia korzyści ani w sferze finansowej, ani tym bardziej w kwestii ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej dla polskich przedsiębiorców. Nie dość, że dotyczą bardzo wąskiej grupy spółek Skarbu Państwa, to nie sposób znaleźć wytłumaczenia, jaki jest rzeczywisty cel zlikwidowania obowiązku sprawozdawczego.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z życzliwością popierał, popiera i będzie popierać wszelkie rozwiązania idące w kierunku zdejmowania ciężaru niepotrzebnych procedur z ramion polskich przedsiębiorców przede wszystkim małych i średnich firm, gdyż dobrobyt polskiego przedsiębiorcy oznacza dobrobyt pracownika i pomnażanie polskiego kapitału. Jednakże ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej nie gwarantuje tego, iż nie wylejemy dziecka z kąpielą i zachowany będzie interes zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników oraz państwa polskiego. Dlatego też Prawo i Sprawiedliwość nie akceptuje jej obecnego kształtu i swoje ostateczne stanowisko uzależnia od przyjęcia poprawek. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Przemysław Czarnecki - Wystąpienie z dnia 21 października 2014 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także: