Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (druki nr 2331 i 3490).


Poseł Przemysław Czarnecki:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Jako poseł Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko mojego klubu wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów.

    Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że 5 minut przeznaczonych dla klubów i koła na wygłoszenie stanowisk nie pozwala na szczegółową analizę wszelkich skutków prawnych związanych z przyjęciem tego projektu ustawy, tym bardziej że zmienia ona treść 16 różnych ustaw dotyczących rozmaitych dziedzin życia, takich jak ustawa o Państwowej Straży Pożarnej, ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami czy ustawa Prawo geologiczne i górnicze. Sam projekt ustawy łącznie z jego uzasadnieniem liczył przeszło 1100 stron, co wprost pokazuje zarówno skalę problemu, jak i ogrom pracy, jaki był naszym udziałem podczas prac komisji. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim posłom zaangażowanym w prace nad projektem tej ustawy.

    Ustawa o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów jest krokiem naprzód w kierunku realnego ułatwienia dostępu do wielu zawodów, lecz czy wyczerpuje ona społeczne oczekiwania? Niestety, z całą pewnością nie. Likwidacja sztucznych barier ograniczających dostęp do zawodów regulowanych jest od lat jednym z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście otwarcie dostępu do ograniczonych do tej pory zawodów nie może odbywać się kosztem konsumentów, czyli - patrząc na bardzo szeroki zakres tych profesji - de facto wszystkich Polaków.

    Ułatwiając dostęp do zawodów regulowanych, nie możemy również wylewać dziecka z kąpielą i zaprzeczać celowości istnienia wszystkich dotychczasowych regulacji dotyczących uprawnień i kwalifikacji zawodowych, i tym samym stawiać pod znakiem zapytania sens istnienia całych grup zawodowych. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne dopuszczaniu do zawodu rzecznika patentowego przedstawicieli innych aplikacji prawniczych, co nie oznacza, że w długofalowo, w dłuższej perspektywie jesteśmy przeciwni zmianom, które mogłyby dotyczyć aplikacji rzecznikowskiej czy też egzaminów konkursowych.

    Podczas wytężonych prac nad projektem ustawy wiele zapisów proponowanych przez wnioskodawcę zostało przyjętych bez większego sprzeciwu jako propozycje naturalne i słuszne. Nasz klub nie miał większych zastrzeżeń do zapisów projektu ustawy dotyczących tłumaczy, konserwatorów czy geologów.

    W tym momencie chciałbym również przypomnieć o roli konsultacji społecznych w procesie legislacyjnym i na przyszłość chciałbym niejako zachęcić partnerów społecznych do jeszcze większego zaangażowania i uczestnictwa w pracach legislacyjnych na posiedzeniach Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji. Jedną z głównych zasad Prawa i Sprawiedliwości jest to, aby prawo powstawało dla obywateli i przy ich udziale. Kto wie lepiej niż grupy zawodowe objęte daną regulacją, w którym kierunku powinien iść proces deregulacji?

    Niestety idea nie każdej zmiany proponowanej przez Radę Ministrów była przemyślana i zrozumiała. Podczas prac komisji najwięcej kontrowersji wzbudziły zapisy dotyczące zmian w ustawie o broni i amunicji. Pomijam już fakt, iż w dużej mierze nie dotyczyły one żadnego zawodu, a przecież miały regulować zasady dostępu do broni palnej. Mieliśmy jednak do czynienia z przypadkiem, iż wnioskodawca zamiast deregulować, wprowadzał nowe ograniczenia i regulacje, co kłóci się z ideą funkcjonowania komisji, która - jak przypomnę - nazywa się: Komisja Nadzwyczajna do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji, a nie z jej rozrostem. Na szczęście te wątpliwej jakości pomysły ministerstwa zostały wykreślone na etapie prac komisji. Inne wątpliwości dotyczyły wzmiankowanych już przeze mnie zapisów o rzecznikach patentowych, które - mam taką nadzieję - zostaną poprawione dzięki przyjęciu poprawek zgłoszonych przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, do czego zachęcam wszystkich posłów.

    Reasumując, należy powiedzieć, że projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów jest krokiem w dobrym kierunku, popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość, ale niestety niespełniającym dużych oczekiwań społecznych związanych z ograniczaniem biurokracji, które również są oczekiwaniami naszego klubu.

    To, czy poprzemy projekt ustawy zawarty w druku nr 3490, zależeć będzie od ostatecznego kształtu tego projektu, tj. od wyniku głosowania nad złożonymi poprawkami. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Przemysław Czarnecki - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów


134 wyświetleń

Zobacz także: