Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r. (druki nr 3094 i 3172).


Poseł Witold Czarnecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 14 maja zeszłego roku Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Astronomicznego zwrócił się do Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, której mam zaszczyt przewodniczyć, z prośbą o wsparcie procesu negocjacji i wstąpienia Polski do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, w skrócie ESO. W imieniu prezydium komisji zapewniłem prezesa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego o pełnym wsparciu tego procesu ze strony komisji.

    Europejska Organizacja Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej istnieje już ponad pół wieku, założyło ją sześć państw i co jakiś czas przystępują do niej nowe państwa, tak że w 2008 r. tworzyło ją 14 państw europejskich, a na przykład nasz południowy sąsiad, Czechy, przystąpił do niej w 2007 r. Konwencja ustanawiająca europejską granicę badań astronomicznych na półkuli południowej przewiduje wykorzystanie wkładów finansowych państw stron konwencji zarówno na opłacanie dostępu do istniejącej infrastruktury badawczej, jak i na jej tworzenie, oraz wykorzystanie tych wkładów na realizację programów naukowych.

    Obecna wartość majątku stałego ESO to 1,17 mld euro. Wkład strony polskiej związany z przystąpieniem do ESO wyniesie 29,5 mln euro i będzie rozłożony na 10 równych rat. W nadchodzących latach ESO przewiduje przeznaczyć rocznie ok. 100 mln euro na kontrakty z przedsiębiorstwami wykonującymi zadania dla europejskiej organizacji badań kosmicznych.

    Polski rząd w uzasadnieniu zapewnia, że wieloletnie praktyki funkcjonowania ESO wskazują, że ok. 80% wkładów rocznych wnoszonych przez państwa członkowskie jest przez nie odzyskiwane w postaci kontraktów, stypendiów, opłacany też będzie pobyt i etaty polskich naukowców. Jeżeli rzeczywiście tak będzie, to ten ogromny wkład przekraczający 250 mln zł w ciągu 10 lat - 250 mln zł to ćwierć miliarda - widzimy jednak w innej perspektywie, ale pozostaje on duży.

    Przystąpienie do ESO przyniesie także inne korzyści. Będziemy reprezentowani we wszystkich organach decyzyjnych tej organizacji, uzyskamy prawo do określonej liczby etatów, będziemy mieli wpływ na wybór programów badawczych. Krótko mówiąc, przestaniemy być ubogim krewnym, tak jak to było do tej pory, bo przecież z tej aparatury badawczej z ESO polscy uczeni już korzystali.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy (Dzwonek) o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Witold Czarnecki - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.


114 wyświetleń

Zobacz także: