Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

44 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji śledczej w celu zbadania okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI i weryfikacji ich kadr, powstaniu i publikacji ˝Raportu o działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przed wejściem w życie ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o Wojskowych Służbach Informacyjnych w zakresie określonym w art. 67 ust. 1 pkt 1-10 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 roku 'Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego' oraz o innych działaniach wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej˝, zbadania okoliczności weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie od 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. oraz skutków tych działań, jak również zbadania przyczyn umorzenia śledztwa o sygnaturze Ap V Ds. 49/09 prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w związku z wynikami śledztw prowadzonych przez prokuratury wojskowe i rozstrzygnięciami sądów cywilnych, w aspekcie zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2387).


Poseł Witold Czarnecki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Czy poseł wnioskodawca wie, ma świadomość tego, że zarówno sądy cywilne, jak i organa prokuratorskie nie miały dostępu do materiałów źródłowych stanowiących podstawę ustaleń przedstawionych w raporcie?

    Po pierwsze, większość kryptonimów i numerów akt wykorzystanych przez przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej przy tworzeniu raportu zostało w jego treści zanonimizowanych. Oznacza to, że bez przesłuchania przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej na tę okoliczność żaden sąd ani prokuratura nie miały nawet możliwości ustalenia, o jakie dokumenty chodzi i gdzie się one znajdują.

    Po drugie zaś, ani sąd cywilny, ani prokuratura nie mogły mieć dostępu do akt, z których korzystał przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej, bowiem zgodnie z art. 43 ust. 3-5 ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego ujawnienie akt operacyjnych oraz akt zawierających dane tajnych współpracowników jest możliwe jedynie wówczas, gdy dotyczy ścigania karnego za czyn zabroniony, stanowiący zbrodnię lub występek, którego skutkiem jest śmierć, lub gdy postępowanie karne dotyczy przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego w związku z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Witold Czarnecki - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2014 roku.


133 wyświetleń

Zobacz także: