Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Mariusz Orion Jędrysek:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przed chwilą stała się rzecz bulwersująca, stąd moje oświadczenie w tej sprawie w Izbie. Chodzi mianowicie o to, że na wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa została ta komisja zwołana w ciągu miesiąca, zgodnie z regulaminem. Sprawa miała dotyczyć Państwowego Instytutu Geologicznego, czyli służby geologicznej, która to powinna odpowiadać za prowadzenie polityki geologicznej, być w dużym stopniu narzędziem państwa w prowadzeniu tej polityki, być narzędziem nadzoru nad surowcami. Po krótkich moich pytaniach, posłów było przecież wielu, laurki wystawili sobie główny geolog kraju, wiceminister środowiska, dyrektor departamentu i dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, szef służby geologicznej tego pionu, formalnie lub nieformalnie, służby geologicznej, po czym zostało przegłosowane, że żadnej dyskusji nie będzie. Głosami Platformy Obywatelskiej nie dopuszczono nawet do głosu wiceszefa ABW, który miał posłom przedstawić sprawozdanie, informację na temat tego, co się faktycznie dzieje w Państwowym Instytucie Geologicznym. Przypomnę, że niedawno został odwołany w trybie nagłym dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, zostało podważone członkostwo osób, które zostały wprowadzone do komisji, były ponowne wybory członków komisji itd. Między innymi to chcieliśmy wyjaśnić. Chcieliśmy wyjaśnić także, jak wygląda odnawianie bazy surowcowej, kto i w jaki sposób prowadzi Centralne Archiwum Geologiczne, jak są gromadzone dane geologiczne, czy one nie wypływają w sposób nieuzasadniony, kto prowadzi w tej chwili dane geologiczne, czy one nie są podwójnie sprzedawane podmiotom. Chodzi o to, czy jedna firma wykonuje np. mapę geologiczną, druga firma tę mapę geologiczną dostaje, a potem dostaje również koncesję. Jest to o tyle istotne, że pod względem księgowym zasoby geologiczne Polski to największy zasób finansowy, można powiedzieć, który do niczego nie da się porównać. Według mnie pod względem surowcowym Polska jest najbogatszym krajem w Unii Europejskiej, a nie mamy narzędzia, państwo nie ma narzędzia do tego. Jednocześnie główny geolog kraju nie jest geologiem, dyrektor Państwowej Służby Geologicznej, Państwowego Instytutu Geologicznego, który pełni rolę służby geologicznej, nie jest geologiem. Nie jest także geologiem dyrektor departamentu geologii i koncesji geologicznych, a więc wiodącego departamentu w zakresie zasobów geologicznych w rządzie.

    Pytanie, czego boi się Platforma Obywatelska, nie zezwalając na dyskusję i na zadawanie pytań w tym zakresie? To jest podstawowy, uważam, błąd tej koalicji, która w ostatnich latach wydała firmom z obcym kapitałem ponad 90% koncesji, powierzchni koncesyjnej na metale, pierwiastki ziem rzadkich: miedź, srebro, złoto. Niektóre z tych firm mają kapitał założycielski nawet 5 tys. zł, i są to pojedyncze koncesje. Podobnie jest, jeśli chodzi o potencjalne złoża perspektywiczne: molibden, wanad, a więc pierwiastki krytyczne, pierwiastki o dużym ryzyku dostaw albo pierwiastki o największej wartości ekonomicznej. Podobnie źle się dzieje, jeśli chodzi o zasoby węgla kamiennego. Mieliśmy niedawno bardzo poważną sytuację, bardzo długi spór w zakresie udzielania koncesji na Lubelszczyźnie. Mamy problemy z przejmowaniem koncesji na węgiel kamienny prawdopodobnie przez obcy kapitał. Jeżeli tak się stanie i węgiel kamienny upadnie, odsyłam do swojej strony internetowej, gdzie są linki, to może się okazać, że Polska będzie totalnie uzależniona od obcego kapitału i importu węgla, łącznie z węglem koksującym. Należy przypomnieć, że główne złoże węgla koksującego w Europie znajduje się właśnie w Polsce, na Górnym Śląsku. Większość koncesji posiada w tej chwili Jastrzębska Spółka Węglowa, która już zaczyna mieć poważne kłopoty finansowe. Oczywiście jest dużo lepiej zarządzana niż wszelkie inne spółki, które wydobywają węgiel energetyczny, niemniej jednak i ona, jak przypuszczam, będzie miała kłopoty. Wynika to głównie ze złej organizacji państwa w zakresie koncesjonowania, w zakresie prowadzenia polityki surowcowej.

    O to chcieliśmy pytać, o tym chcieliśmy rozmawiać. Niestety, nie pozwolono nikomu na ten temat zadać żadnego pytania. (Dzwonek) Po moim krótkim zagajeniu była laurka na swój temat, na temat rządu, na temat tzw. służby geologicznej. Niestety, dyskusji nie było. To jest skandal. To jest koniec polskiego parlamentaryzmu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Oświadczenie z dnia 25 września 2014 roku.


158 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Oświadczenie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenia poselskie.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy





Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Mariusz Orion Jędrysek - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy