Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie uchwały w sprawie ludobójstwa dokonywanego na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych przez organizację terrorystyczną tzw. Islamskie Państwo (ISIS) na obszarze północnego Iraku i Syrii (druki nr 2696 i 2721).


Poseł Michał Szczerba:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić naszą opinię o poselskim projekcie uchwały w sprawie ludobójstwa dokonywanego na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych przez organizację terrorystyczną Państwo Islamskie na obszarze północnego Iraku i Syrii.

    Tak samo jak Komisja Spraw Zagranicznych, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera ten projekt i zagłosuje za przedstawionym przez pana posła sprawozdawcę projektem uchwały. Uważamy za istotne, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził solidarność ze wszystkimi ofiarami ludobójstwa, wspieramy wysiłki Stanów Zjednoczonych, krajów Unii Europejskiej, instytucji europejskich szczególnie angażujących się w pomoc prześladowanym, wysiedlanym, a także mordowanym. Apelujemy do społeczności międzynarodowej o zgodną i pilną interwencję, która zapobiegnie dalszym zbrodniom ludobójstwa za pomocą wszelkich środków przewidzianych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

    Wysoka Izbo! Chciałbym poinformować, że kilka dni temu, 18 września 2014 r., Parlament Europejski również przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Iraku i Syrii oraz ofensywy Państwa Islamskiego, w tym prześladowania mniejszości. Polski parlament poprzez ten projekt uchwały także włącza się w ten międzynarodowy apel dotyczący sytuacji w tym regionie. W wyniku okupacji części terytorium Iraku i Syrii przez terrorystyczny dżihadystyczny odłam Al-Kaidy o nazwie Państwo Islamskie sytuacja humanitarna i stan bezpieczeństwa w tym regionie uległy dalszemu pogorszeniu. Warto zwrócić uwagę na ponadnarodowy charakter Państwa Islamskiego i innych ugrupowań terrorystycznych, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko w tym regionie. Dlatego społeczność międzynarodowa jest zaniepokojona losem osób przebywających nadal na terenach kontrolowanych przez siły Państwa Islamskiego, które w ciągu ostatnich miesięcy rozszerzyło podbite przez siebie terytorium ze wschodniej Syrii na północno-zachodni Irak, zajmując m.in. Mosul, drugie co do wielkości miasto w Iraku.

    29 czerwca 2014 r. Państwo Islamskie ogłosiło utworzenie kalifatu Państwa Islamskiego na terytoriach, które kontroluje w Iraku i Syrii. Państwo Islamskie nie uznaje granic uznanych na arenie międzynarodowej i zamierza rozszerzyć islamski kalifat na inne kraje, w których żyje większość muzułmańska. Na obszarach kontrolowanych przez Państwo Islamskie i powiązane ugrupowania terrorystyczne odnotowujemy poważne przypadki naruszania praw człowieka, a także łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym ukierunkowane zabójstwa, przymusowe nawrócenia, uprowadzenia, handel kobietami, niewolnictwo kobiet i dzieci, rekrutowanie dzieci do samobójczych zamachów bombowych, wykorzystywanie seksualne i nadużycia fizyczne oraz tortury. Celem ataków Państwa Islamskiego są społeczności chrześcijan, jazydów, Turkmenów, Szabaków, jarsanitów, Sabejczyków, szyitów, a także wielu Arabów i sunnitów. Iraccy chrześcijanie są prześladowani, pozbawiani praw podstawowych i zmuszani do opuszczania domów i stają się uchodźcami ze względu na religię i przekonania.

    Trzeba zwrócić uwagę, że według organizacji Open Doors International liczba chrześcijan w Iraku znacznie spadła. Na początku lat 90. XX w. wynosiła 1200 tys. osób, a obecnie ta społeczność wynosi od 330 do 350 tys. Natomiast przed wybuchem konfliktu w Syrii w tym kraju żyło 1800 tys. chrześcijan, a od czasu rozpoczęcia konfliktu wysiedlonych zostało co najmniej pół miliona chrześcijan. Według ostatnich szacunków Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej w Iraku było w tym roku 1400 tys. uchodźców wewnętrznych, a półtora miliona osób potrzebuje pomocy humanitarnej.

    Szefowie państw i rządów uczestniczący w szczycie NATO w dniach 4 i 5 września stwierdzili, że obecność Państwa Islamskiego zarówno w Syrii, jak i w Iraku stanowi zagrożenie dla stabilności w regionie, a mieszkańcy Syrii, Iraku i innych krajów regionu potrzebują wsparcia społeczności międzynarodowej, aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, tak że 5 września zawiązała się koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu. 10 września prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ujawnił swoją strategię walki z Państwem Islamskim, która obejmuje m.in. prowadzenie regularnych nalotów na cele Państwa Islamskiego, bez względu na to, gdzie one się znajdują. Dlatego też siły amerykańskie przeprowadziły we wtorek i w środę w Syrii i w Iraku serię nalotów na dżihadystów z Państwa Islamskiego. W sumie Państwo Islamskie było już w Syrii atakowane 20 razy. (Dzwonek) Chciałbym powiedzieć, że sprawcy tych wszystkich zbrodni popełnianych w Iraku i Syrii nie mogą pozostać bez kary. Apelujemy także o przekazanie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu spraw dotyczących osób podejrzanych o popełnienie w Syrii i Iraku zbrodni przeciwko ludzkości i popieramy wszelkie inicjatywy zmierzające w tym kierunku. Dziękuję państwu za uwagę.



Poseł Michał Szczerba - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także: