Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2509 i 2724).


Poseł Andrzej Romanek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Ta tzw. konsolidacja w systemie finansów publicznych ma swoje zalety, ale ma też ogromne wady. Otóż oczywiście powoduje ona - i to nie ulega najmniejszej wątpliwości - zwiększenie płynności finansowej i zmniejszenie potrzeb pożyczkowych państwa, ale nie mylmy tego z pojęciami zobowiązania czy długu publicznego. Tak naprawdę rodzi się zasadnicze pytanie. Co prawda zwiększamy możliwości płynności finansowej ministra finansów, zmniejszamy potrzeby pożyczkowe państwa, ale powstają zobowiązania wobec tychże jednostek, których to zobowiązań wedle mojej wiedzy do długu publicznego się nie wlicza. W związku z powyższym rodzi się pewne pytanie. Mówiliśmy tu przed chwileczką o kwotach ponad 40, a teraz ponad 4 mld zł. Jakież są wielkości zobowiązań wobec tych jednostek, które deponują swoje środki na rachunku ministra finansów, na dzisiaj, na drugą połowę roku 2014? Tak naprawdę bowiem zobowiązania wobec tych jednostek w końcu trzeba będzie kiedyś zrealizować. Pomijam już fakt, że te jednostki w związku z deponowaniem środków mają ograniczone możliwości działania, np. chodzi tu o Fundusz Pracy.

    W związku z powyższym mam pytanie do ministra finansów: Ileż to zobowiązań z tego tytułu, w związku z tzw. konsolidacją finansów publicznych powstało wobec tychże jednostek w odniesieniu do drugiej połowy roku 2014? Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Romanek - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


57 wyświetleń