Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3018).


Poseł Andrzej Romanek:

    Pani Marszałek! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! Otóż chciałem tutaj wrócić i zapytać jeszcze tylko o jedną kwestię, o której nie mówiłem. Dotyczy ona regulacji zawartej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i w ustawie, która, co podkreślam, jest regulacją szczególną w stosunku do tej ustawy, jeżeli chodzi o sprawy dotyczące kontroli, mianowicie w ustawie Ordynacja podatkowa. Otóż tak naprawdę zezwala się przeprowadzać kontrole zarówno w siedzibie kontrolowanego, w miejscu wykonywania działalności, w zakładzie, jak i poza nimi, jeżeli oczywiście dokumenty księgowe w tym wypadku tam się znajdują. Mówię o dokumentach księgowych, ale przecież przedsiębiorca ma nie tylko dokumenty księgowe, chodzi tu chociażby o obsługę prawną, kancelarie, które prowadzą dokumenty procesowe.

    Wobec tego moje pytanie jest takie: Czy w związku ze zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dostęp organów podatkowych i innych organów - musimy tu zwrócić też uwagę na to, że swoboda działalności gospodarczej dotyczy wszystkich organów, które mają uprawnienia do kontroli - do dokumentów będzie umożliwiony również poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności, oczywiście w tych szczególnych okolicznościach, o których jest mowa w ustawie? Chodzi o udostępnienie dokumentów przez tego kontrolowanego na wniosek kontrolującego. Jest to bardzo ważne.

    Jaka jest bowiem istota zmiany? Chodzi tu o to, żeby nie przeszkadzać. Kontrolę wyprowadza się poza siedzibę lub zakład, w których wykonuje się działalność gospodarczą, bo takie liczby kontroli - proszę posłuchać, mówią o tym przedsiębiorcy - rzeczywiście ogromnie przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej. Kontrola za kontrolą, jest ich czasami wiele.

    Kolejne pytanie jest bardzo ważne. Zobowiązanie podatkowe ulega wygaszeniu po upływie terminu przedawnienia. (Dzwonek) Klasyczny termin wynosi 5 lat od końca roku podatkowego, a tu jeszcze dodaje się 3 lata przy zawieszeniu i przerwaniu biegu przedawnienia. Przypomnę, że przerwanie biegu powoduje, że przedawnienie biegnie od nowa, więc chodzi tu o 5 lat + 3 lata, ewentualnie 4+3 itd. Maksymalny termin wynosi 5 lat + 3 lata. Rozumiem, że po tym zobowiązanie wygaśnie. A może też nie wygaśnie? Chodzi o to, żeby tu, w tej materii, mieć absolutną jasność, bo zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia następuje na skutek pewnych czynności podejmowanych przez organy podatkowe. Te kwestie mają być dla podatnika absolutnie jasne, trzeba je doprecyzować, bo te sprawy są, proszę państwa, niezwykle istotne, ważne dla podatników. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Romanek - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


74 wyświetleń