Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych (druki nr 2510 i 2723).


Poseł Andrzej Romanek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Jak już wcześniej wspomniałem, organizacje pożytku publicznego spełniają niezwykle istotną, kluczową rolę. Często wtedy, kiedy państwo nie chce, bo samo nie może, sprawnie tych zadań wykonać, zleca je organizacjom pożytku publicznego albo organizacje pożytku publicznego uważają, że działalność określoną w ustawie powinny podjąć, i podejmują ją, szukając środków na jej sfinansowanie. To jest nie tylko działalność charytatywna, także innego rodzaju szeroka działalność wśród ludzi młodych, starszych, także działalność sportowa i w wielu, wielu, wielu innych zakresach - dotycząca kultury, ochrony dóbr i dziedzictwa narodowego.

    Wiemy, że potrzeby są ogromne, w związku z powyższym rodzą się pytania. Dotychczas ta kwota powyżej 3 tys., jeżeli chodzi o brak potrzeby uzyskania zgody, powodowała, że tak naprawdę organizacje pożytku publicznego rezygnowały z loterii fantowych, ale też z innych sposobów pozyskiwania pieniędzy, w wypadku których wymagano uzyskania zgody, bo to była droga przez mękę. Często uzyskanie tej zgody kosztowało więcej, niż wynosił uzysk, że tak się wyrażę, z przeprowadzonej loterii fantowej. Moje pytanie dotyczy takiej kwestii: Skąd jest ta piętnastokrotność kwoty bazowej i łączna wartość równa trzydziestokrotności kwoty bazowej określonej w art. 70?

    Do czego zmierzam? Otóż rodzi się zasadnicze pytanie: Czy Ministerstwo Finansów analizowało sprawę przeprowadzanych wcześniej tego typu loterii i miało pełen obraz sytuacji, potrzeb tych organizacji pożytku publicznego i możliwości pozyskiwania środków na cele określone w statucie danej organizacji, w ustawie o działalności pożytku publicznego, czy też jest to po prostu taka kwota przybliżona, być może kwota równa piętnastokrotności ładnie brzmi, a kwota równa trzydziestokrotności jest dwukrotnością kwoty równej piętnastokrotności? A zatem pytam: Czy te wielkości wynikają z potrzeb i możliwości, czy też po prostu są elementem (Dzwonek) loterii - powiedziałbym - ministerialnej - oby to nie zabrzmiało źle - loterii fantowej, liczbowej? Dziękuję uprzejmie.



Poseł Andrzej Romanek - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


66 wyświetleń