Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych (druki nr 2510 i 2723).


Poseł Andrzej Romanek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Nowelizacja ustawy o grach hazardowych idzie w kierunku oczekiwanym przez organizacje pożytku publicznego. Dlaczego oczekiwanym? Bo organizacje pożytku publicznego spełniają, szczególnie w Polsce, bardzo istotną i ważną rolę. Na podstawie ustawy z 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie 1 stycznia 2004 r., organizacje pożytku publicznego tak naprawdę w wielu przypadkach zastępują państwo i samorządy, podejmując działania, których państwo podjąć nie chce albo nie daje rady tego zrobić, a zleca tę działalność właśnie organizacjom pożytku publicznego. W związku z powyższym to, co zawiera ten projekt ustawy, nad czym procedujemy, jest ważne. Z przykrością muszę stwierdzić, że niestety to, co stało się w 2009 r., było pokłosiem - mówię o nowelizowanej ustawie o grach hazardowych - afery hazardowej, bo wtedy wpisano do ustawy o grach hazardowych m.in. obowiązek uzyskania przez organizacje pożytku publicznego zgody dyrektora izby celnej na to, ażeby takie właśnie gry czy loterie fantowe mogły być przeprowadzane. Musiała być na to zgoda dyrektora izby celnej.

    Odstępujemy od tej zasady, złej zasady, co więcej, zwiększamy tę kwotę z kwoty 3665 zł do 15-krotności kwoty bazowej określonej w art. 70 tejże ustawy - ta kwota bazowa to kwota średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w II kwartale roku poprzedniego. Ktoś może powiedzieć, że rodzą się obawy - bo ta kwota będzie niemała - że organizacje pożytku publicznego mogą to wykorzystywać w złym celu. Podkreślam wyraźnie, że to absolutnie nie ma i z całą pewnością nie będzie mieć miejsca. Dlaczego? Dlatego że organizacje pożytku publicznego pełnią niezwykle ważne role państwowe czy samorządowe. Przypomnę, o jakich działaniach mówimy, bo warto: są to działania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym. Tych zajęć, które realizują organizacje pożytku publicznego, wymienionych jest w ustawie kilkadziesiąt. To są działalności, podkreślam, niezwykle istotne dla dobrego i sprawnego funkcjonowania naszego społeczeństwa. Nie ma się więc czego obawiać, bo sprawozdawczość, którą przedkładają Departamentowi Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakresie merytorycznym, ale i finansowym, z całą pewnością będzie temu zapobiegać i obaw w tej materii absolutnie nie powinniśmy mieć.

    Dlatego też to, co proponuje się w tym projekcie ustawy, ze wszech miar zasługuje na aprobatę i uznanie. Chciałbym powiedzieć i podkreślić, że - tak jak mówiłem wcześniej - im bardziej pomożemy organizacjom pożytku publicznego, tym lepiej będzie się żyło w naszym kraju wielu grupom społecznym: dzieciom, emerytom, rencistom, osobom upośledzonym. Organizacje pożytku publicznego to m.in. stowarzyszenia, fundacje, ale też - nie zdajemy sobie sprawy z tego, a to jest fakt - organizacje działające na podstawie przepisów szczególnych, m.in. ustawy o stosunku państwa do kościoła, ustawy o sporcie. Status organizacji pożytku publicznego mogą mieć chociażby kluby sportowe. Niewielkie kluby sportowe mogą funkcjonować m.in. właśnie w oparciu o takie zbiórki, jakie przewiduje się w tym projekcie ustawy, chodzi o loterie fantowe.

    Dlatego też nie ma żadnych obaw i nie powinno być żadnych obaw przy procedowaniu i przyjmowaniu założeń nowelizowanej ustawy. Sądy rejestrowe mogą przyznać danej organizacji status organizacji pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to z wnioskiem do Krajowego Rejestru Sądowego, o ile prowadzi ona działalność pożytku publicznego w zakresie określonym w tejże ustawie przez okres co najmniej 2 lat. Co ważne, każde złamanie zasad określonych w tejże ustawie powoduje, że organizacja pożytku publicznego może stracić ten status, a jest on dla niej niezwykle ważny i istotny. Przypomnę - na organizacje pożytku publicznego może być przekazywany 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, przysługuje im zwolnienie z podatku od nieruchomości od osób prawnych, zwolnienie z opłat sądowych i innych opłat, chociażby skarbowych, co jest dla tych organizacji niezwykle ważne, bo zmniejsza ich koszty. Organizacje pożytku publicznego mogą nawet prowadzić działalność gospodarczą pod warunkiem, że zyski z niej uzyskane będą przeznaczone na działalność związaną z przedmiotem działalności organizacji pożytku publicznego. A zatem ta 15-krotność kwoty bazowej, która pozwoli organizacjom pożytku publicznego zdobywać dodatkowe środki w postaci loterii fantowej bez obowiązku uzyskania zgody dyrektora izby celnej, a tylko zgłaszając ten fakt (Dzownek), jest z całą pewnością regulacją, która idzie w dobrym kierunku. Klub Sprawiedliwa Polska takie rozwiązania w całej rozciągłości popiera. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Romanek - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


64 wyświetleń