Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

50 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (druki nr 2623 i 2635).


Poseł Sprawozdawca Piotr Babinetz:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przypadł mi zaszczyt przedstawienia sprawozdania sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

    To bardzo ważny projekt, bo przecież pamięć o powstaniu warszawskim to pamięć o bezprzykładnym bohaterstwie, poświęceniu i entuzjazmie żołnierzy Armii Krajowej, w tym szczególnie tysięcy tych najmłodszych kilkunastoletnich żołnierzy, to pamięć o ofierze ich krwi. To również pamięć o wielkim heroizmie ludności cywilnej Warszawy, która poniosła tak ogromne straty. Przypomnijmy chociażby kilkadziesiąt tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych przez Niemców i wspierające ich formacje w pierwszych dniach powstania na warszawskiej Woli. To wreszcie pamięć o tym, że w zdławieniu powstania warszawskiego de facto pomogli Sowieci, ponieważ było im to potrzebne do wprowadzenia po 1944, 1945 r. okupacji sowieckiej, okupacji komunistycznej w Polsce.

    Pamiętajmy też o tym, że przez kilkadziesiąt lat komuniści, okupanci albo przemilczali, albo fałszowali historię powstania warszawskiego. Dopiero w wolnej Polsce, między innymi dzięki powstaniu Muzeum Powstania Warszawskiego, co jest zasługą świętej pamięci prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, dzięki powstającym filmom o powstaniu warszawskim, a także dzięki innym działaniom upamiętniającym to bezprzykładne poświęcenie i bohaterstwo Polaków powstanie warszawskie jest przypominane i pamiętane w sposób, można powiedzieć, właściwy. Ale także dzisiaj pojawiają się przecież publikacje, których nawet już tytuły są obraźliwe i zupełnie niedorzeczne. W tej sytuacji bardzo dobrze, że Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość przedłożył projekt uchwały Sejmu. Był on rozpatrywany przez Komisję Kultury i Środków Przekazu wczoraj, a właściwie przedwczoraj. W trakcie prac nad tym projektem, co jest cenne, zachowany został wyraz ˝sowieckiej˝. Natomiast na wniosek przewodniczącego klubu PO, niestety, z projektu uchwały został, wbrew głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości, usunięty następujący fragment:

    ˝Powstanie Warszawskie dla kolejnych pokoleń stało się symbolem walki o niepodległość Polski. W sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Warszawy ś.p. Lecha Kaczyńskiego otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez lata działalności muzeum odwiedziło ponad 4 600 000 gości. Od dziesięciu lat szerzy ono na cały świat pamięć o Powstaniu, gromadzi dziesiątki tysięcy eksponatów, dokumentuje wywiady z uczestnikami Powstania, a w jego prace zaangażowanych jest setki wolontariuszy, przyczyniając się tym samym do rozpowszechniania wiedzy o polskiej historii.

    Sukces Muzeum Powstania Warszawskiego świadczy o tym, że przywiązanie do wolności i niepodległości pozostaje ważnym elementem narodowej tożsamości Polaków˝.

    W efekcie sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rekomenduje Wysokiej Izbie projekt uchwały w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o następującej treści:

    ˝Powstanie Warszawskie jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków i władz Rzeczypospolitej.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddaje hołd żołnierzom walczącym z Niemcami z bronią w ręku oraz cywilnym mieszkańcom stolicy, którzy zginęli podczas walk, w pacyfikacjach oraz w wyniku ciężkich warunków egzystencji, a także tym, którzy w zburzonym mieście utracili swoje domy i cały dorobek życia.

    Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. w ramach akcji 'Burza', było największą operacją Armii Krajowej. Miało ono umożliwić wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich przed wkroczeniem sowieckiej armii, a tym samym wzmocnić pozycję konstytucyjnych władz Rzeczypospolitej w ostatniej fazie wojny.

    Wstrzymanie sowieckiej ofensywy na prawym brzegu Wisły oraz ograniczone wsparcie ze strony aliantów doprowadziły do upadku powstania, mimo trwającej 63 dni heroicznej walki mieszkańców stolicy.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pamięci Polaków, którzy stanęli do walki w obronie swojej Ojczyzny, w szczególności zaś tych, którzy poświęcili dla Niej swoje życie˝. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2014 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: