Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

48 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie oddania hołdu bohaterom polskiej drogi do niepodległości (druki nr 2546 i 2627).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec poselskiego projektu uchwały w sprawie oddania hołdu bohaterom polskiej drogi do niepodległości. Rzeczywiście jest to uchwała bardzo lapidarna, bardzo lakoniczna, niemniej tę uchwałę w sprawie oddania hołdu bohaterom polskiej drogi do niepodległości oczywiście klub Prawo i Sprawiedliwość popiera ją i będzie głosował za jej przyjęciem.

    O powstaniu warszawskim na szczęście będziemy jeszcze dzisiaj dyskutować. Będzie poświęcony temu jakże ważnemu wydarzeniu w polskiej historii projekt uchwały. Dyskutujemy też o projektach dotyczących pewnych tragicznych wydarzeń polskiej walki o niepodległość z czasów II wojny światowej.

    Pozwolę sobie kilka słów powiedzieć na temat 100. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej, jakże symbolicznego wymarszu ku wolności, którego 100. rocznicę będziemy niebawem obchodzić, bo przypomnijmy, że to w nocy z 2 na 3 sierpnia 1914 r. szef Kazimierz Sosnkowski odprawił pierwszy patrol Beliny-Prażmowskiego, który wyruszył do walki przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Następnie 6 sierpnia komendant Józef Piłsudski odprawił I Kompanię Kadrową, wówczas pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego. Oddziały strzeleckie, późniejsze Legiony Polskie, tak rozpoczęły swoją epopeję walk o niepodległość. To niezwykle symboliczna data, natchnienie dla kolejnych pokoleń Polaków walczących o niepodległość.

    Przykre jest to, że kiedy w zeszłym roku Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zgłosił projekt ustanowienia roku 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego, większość sejmowa niestety ten projekt odrzuciła. Pozwolę sobie przypomnieć ten projekt uchwały, ponieważ myślę, że jest to ten właśnie moment, zbliżamy się bowiem do 100. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej i warto to przypomnieć.

    ˝W 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa, w trakcie której Polacy podjęli, zakończoną zwycięstwem, zbrojną walkę o niepodległość. Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej ku wolności, pod przywództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego, 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów jest symbolem walki Polaków o niezawisłość w różnych formacjach i na wielu frontach.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim żołnierzom formacji militarnych obozu niepodległościowego oraz uczestnikom organizacji politycznych, którzy wspierając walkę zbrojną lub działając metodami dyplomatycznymi, pracowali na rzecz niepodległości Ojczyzny. Szczególnie przypomina ważne dla polskiej historii postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego, którzy rozmaitymi drogami przewodzili dążeniom do wolnej Polski.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać (Dzwonek) najwyższy hołd i szacunek pokoleniu Polaków, które doprowadziło do odzyskania niepodległości w 1918 roku, i upamiętnić wszystkich, którzy oddali życie na ołtarzu wolności, oraz tych, którzy pracowali nad politycznymi warunkami odtwarzania Państwa Polskiego, ogłasza rok 2014 Rokiem Czynu Niepodległościowego.

    Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich instytucji publicznych o godne uczczenie setnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej i marszałka Józefa Piłsudskiego poprzez organizowanie uroczystości oraz podejmowanie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, które upowszechnią wiedzę i pamięć o drodze Polaków do niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej˝.

    Panie marszałku już kończę, jeszcze tylko kilka zdań.

    Rzeczywiście takie działania są prowadzone na terenie całej Polski, zresztą nie tylko, także przez Polaków przebywających na emigracji. Tak że działania niepodległościowe z I wojny światowej są przypominane przez szereg środowisk polskich. Dlatego pamiętajmy o setnej rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej, wymarszu do wolności, kiedy drużyniacy, którzy byli częścią składową oddziału strzeleckiego, śpiewali: ˝Czy umrzeć nam przyjdzie wśród boju,/ Czy w tajgach Sybiru nam zgnić,/ Z trudu naszego i znoju/ Polska powstanie, by żyć!˝ Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2014 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: