Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2586).


Poseł Stanisława Prządka:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku nr 2586.

    Przedstawiony rządowy projekt jest trzecim w ostatnim czasie projektem procedowanym w Sejmie związanym z zaostrzeniem kar za przestępstwa popełniane przez nietrzeźwych kierowców. Po pierwsze, rządowy projekt obejmuje zdecydowanie szerszą materię, ponieważ nie dotyczy wyłącznie przestępstw popełnianych przez nietrzeźwych kierowców, ale zawiera także inne rozwiązania mające służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach. Po drugie, założeniem projektu jest m.in. wydłużenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów dla osób skazanych za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz wprowadzenie obowiązku zapłaty przez sprawcę nawiązki i określenie jej minimalnej wysokości. Proponuje się wprowadzenie obowiązku orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tys. zł w przypadku skazanego po raz pierwszy za przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego lub 10 tys. w przypadku quasi-recydywistów, a także nawiązki w wysokości co najmniej 10 tys. zł w przypadku przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości.

    Po trzecie, innowacyjnym, choć dyskusyjnym rozwiązaniem w tym przedłożeniu jest wprowadzenie obowiązku wyposażenia pojazdów w blokady alkoholowe dla osób, które ubiegają się o przywrócenie prawa jazdy po zakończeniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, orzeczonego w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ta blokada jest urządzeniem uniemożliwiającym działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu przekracza dopuszczalny poziom. Myślę, że jest to rozwiązanie pozytywne, potrzebne, przy czym wymaga szczegółowego doprecyzowania i dopracowania technicznego, tak żeby to właśnie tylko kierowca mógł być poddany tej próbie, badaniu na zawartość alkoholu.

    Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, mianowicie na to, że projekt zawiera poszerzenie regulacji o cofnięciu uprawnienia kierowania pojazdami w razie popełnienia w okresie dwóch lat od wydania po raz pierwszy prawa jazdy trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Myślę, że jest to propozycja wpływająca na ostudzenie początkujących kierowców, którzy chcą jeździć bardzo szybko, którzy często nie zwracają uwagi na innych i na drodze stanowią poważne zagrożenie, oczywiście nie wszyscy, ale część z nich.

    Te dyskusyjne, o czym też była mowa, zapisy pozwalają na odebranie uprawnień do kierowania pojazdami w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości, tj. o ponad 50 km/h w stosunku do obowiązującego limitu, i zatrzymanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnień w przypadku przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie. Mówił o tym pan minister, tak że będziemy się zastanawiać nad tym rozwiązaniem podczas prac w komisji.

    Wysoka Izbo! Jeśli chodzi o słuszne działania zmierzające do znalezienia najskuteczniejszych rozwiązań w walce z pijanymi kierowcami podejmowane przez kluby poselskie, rząd, to Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka skierowała w tej sprawie do prezesa Rady Ministrów dezyderat wskazujący kierunki, w których powinny iść dokonywane przez nas zmiany. Ciągle jednak pozostaje jeszcze otwarta sfera uregulowań, które nie wymagają zmiany Kodeksu karnego. Chodzi tu o kary administracyjne. Mój klub zamierza złożyć stosowną nowelizację i wskazać sfery, w których można mobilizować kierowców właśnie skutecznym działaniem, także jeśli chodzi o zróżnicowanie składek na ubezpieczenie społeczne. Oczywiście byłyby one wyższe dla kierowców, którzy kierowali już pojazdem pod wpływem alkoholu. Myślę, że zawrzemy w tym projekcie cały szereg innych propozycji. (Dzwonek)

    Już za sekundę skończę, panie marszałku.

    Myślę, że dzisiaj największym problemem i wyzwaniem dla nas wszystkich jest walka z przyzwoleniem społecznym na to, że ciągle za kierownicę wsiadają pijani kierowcy. Musimy stworzyć wspólny front: rząd, samorządy, oczywiście organizacje pozarządowe i całe społeczeństwo, który przeciwstawi się temu przyzwoleniu. Jest także potrzeba wzmocnienia działań profilaktycznych, wychowawczych, społecznych i edukacyjnych wśród młodzieży klas starszych szkół podstawowych, ale przede wszystkim szkół średnich. Myślę, że te wspólne działania będą prowadziły sukcesywnie do poprawy sytuacji w zakresie zwalczania tego bardzo groźnego społecznie zjawiska.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2014 roku.


75 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy