Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jan Rzymełka:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje oświadczenie będzie dotyczyło historycznego faktu, który miał miejsce na tej sali - pan marszałek był zresztą obecny - kilka dni temu. W 25. rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu kontraktowego zwanego Sejmem wielkiego przełomu, Sejmem okrągłostołowym i równocześnie pierwszego posiedzenia wolnego Senatu odbyły się uroczystości, w których miałem okazję uczestniczyć jako poseł Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, czyli drużyny Lecha Wałęsy.

    Miałem również okazję otrzymać - i chcę państwu posłom pokazać - taką małą broszurę, która leżała w kuluarach: Początki wolności. 25. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu kontraktowego. Warto, aby młodsi posłowie zapoznali się z tą broszurą, ponieważ wiedza o tamtych czasach wśród młodego pokolenia, tego, które głosowało w ostatnich wyborach za ekstremalnymi rozwiązaniami i partiami, jest znikoma. My doskonale pamiętamy hiperinflację, pamiętamy cenzurę, pamiętamy puste półki (Dzwonek), pamiętamy wojska sowieckie w Polsce. Młode pokolenie tego w ogóle nie pamięta. Ci, którzy wybrali się wtedy do tego Sejmu i Senatu z drużyny Lecha Wałęsy, wiele dokonali i warto oddać im cześć. Chciałbym tu wspomnieć moich kolegów, którzy już nie mogli być na tych uroczystościach, ponieważ wielu z nich odeszło z tego świata.

    Warto podkreślić, że ten srebrny jubileusz jest sukcesem, a właściwie te 25 lat Polski jest wielkim sukcesem. Patrzę na to z punktu widzenia człowieka, którzy przychodził tutaj z obawami. Wielu z nas myślało, że może nie wrócimy do domu, że zostaniemy gdzieś deportowani, wysłani. Nie marzyliśmy, nie myśleliśmy w ogóle o NATO czy Unii Europejskiej. Były całkiem inne czasy. Dziś wiem, że wolność, którą wtedy zaczynaliśmy odzyskiwać, musi iść równolegle z odpowiedzialnością, z odpowiedzialnością indywidualną za słowa i czyny, jak również z odpowiedzialnością państwa za rozwój, za przyszłość, za dobrobyt i za tych, którzy sobie w życiu nie radzą.

    Nie oglądam Polski przez ciemne okulary PiS-u. Widzę sukces ostatnich 25 lat. Powtórzę fragment wypowiedzi wicemarszałka Senatu I kadencji pana senatora Andrzeja Wielowieyskiego, który bardzo wyraźnie powiedział, że można narzekać, ale globalnie 25 lat temu średni dochód, średnia wydajność pracy, średnie zarobki w Polsce były rzędu 40% średnich unijnych, zachodniej Europy. Dzisiaj nasza wydajność pracy, nasze dochody, nasze sukcesy sięgają 67%, w porywach 70% tego, co średni, statystyczny obywatel Unii posiada. Tak że to jest wielki sukces.

    Sejm wypiękniał jako budynek. Muszę podziękować obecnym władzom Sejmu, że w obecnych latach zrobiono bardzo wiele. Nie ma już dolnej palarni, nie ma tego, czego może większość z państwa nie pamięta, bo państwa nie było. Tutaj palono i w kuluarach, i na sali. Bywały takie dni, że biały dym się tutaj unosił. To udało się zrobić. Pamiętam, że jako taki dyżurny ekolog zgłosiłem wtedy poprawkę o strefach bezdymnych i nagle się okazało, że Sejm, który w większości palił, zgodził się na to, żeby strefy wspólnej pracy, czyli recepcja w Sejmie, dolna, górna palarnia były miejscami bez dymu. Od tego się zaczęło. Później to poszło do ministerstw i do wielu miejsc w Polsce. Dzisiaj jest więcej miejsc, gdzie nie wolno palić, niż miejsc, gdzie wolno palić.

    Chcę zwrócić jeszcze uwagę na jedną rzecz, wielką euforię związaną z wolnością po 1989 r., pierwsze wybory czerwcowe. Ale popatrzmy, że frekwencja wyborcza 4 czerwca nie była taka ekstremalnie wysoka. To było zaledwie 62%. Jednak teraz regularnie frekwencja spada. Ostatnie wybory europejskie to 22%.

    Kończąc, panie marszałku, bo czas mija, chciałbym zaapelować do posłów, aby (Dzwonek) rzetelnie przekazywali młodemu pokoleniu, co się w ciągu tych 25 lat udało załatwić w Polsce i jak wtedy było, z jakiego pułapu startowaliśmy. Naprawdę wiele krajów Europy i świata zazdrości Polsce sukcesu, równoczesnej zmiany systemu gospodarczego i politycznego. Powinniśmy wykorzystać tę rocznicę 25 lat przemian, aby tę wiedzę przekazywać młodemu pokoleniu. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 10 lipca 2014 roku.


146 wyświetleń




Zobacz także:




Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Rzymełka - Oświadczenie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy