Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Bermudów (zgodnie z upoważnieniem Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Uzgodnień końcowych dotyczących interpretacji oraz stosowania Umowy, podpisanych w Londynie dnia 25 listopada 2013 r. (druki nr 2379 i 2431).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Panowie Ministrowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawiam nasze stanowisko w kwestii rządowego projektu ustawy o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Bermudów.

    W przypadku Polski umowa odnosi się do podatków dochodowych od osób fizycznych i od osób prawnych, natomiast jeśli chodzi o Bermudy, dotyczy to przede wszystkim podatków bezpośrednich, bez względu na ich rodzaj i nazwę. Bermudy mają trzeci na świecie dochód na mieszkańca, o ponad 50% wyższy niż w USA. Gospodarka wysp opiera się głównie na świadczeniu usług finansowych dla firm międzynarodowych oraz luksusowej turystyce. Po zamachach z 11 września 2001 r. i ponownie po huraganie Katrina w sierpniu 2005 r. na wyspach pojawiło się wiele nowych firm ubezpieczeniowych, co przyczyniło się do dalszego rozwoju tej już prosperującej gałęzi gospodarki. Przemysł turystyczny Bermudów, w przypadku którego ponad 80% klientów stanowią Amerykanie, przeżywa wahania, ale nadal jest drugą co do znaczenia gałęzią gospodarki. Większość dóbr kapitałowych i żywności pochodzi z importu. Przemysł jest słabo rozwinięty, duże znaczenie ma jedynie budownictwo. Bermudy, określane mianem raju podatkowego, stały się ważnym centrum usług bankowych. Dzięki dochodom z usług finansowych i bankowych oraz ze wspomnianej już luksusowej turystyki - rocznie 360 tys. odwiedzających - dochód na głowę mieszkańca Bermudów należy do najwyższych na świecie. Turystyka dostarcza ok. 28% PKB.

    W ostatnich latach OECD poświęciła dużo uwagi analizie systemów podatkowych poszczególnych państw w celu identyfikacji tzw. rajów podatkowych, zaś wspólny głos krajów wspólnoty stał się narzędziem nacisku na raje podatkowe, aby ograniczyły korzyści podatkowe oferowane inwestorom zagranicznym. Podobnie było w przypadku Bermudów. Presja OECD i działania władz Wielkiej Brytanii spowodowały zwiększenie aktywności Bermudów w obszarze zawierania umów dotyczących wymiany informacji w sprawach podatkowych. Bermudy podpisały je już z kilkunastoma krajami.

    25 listopada 2013 r. w Londynie został stworzony dokument w oparciu o modelową umowę OECD w sprawie informacji w sprawach podatkowych i spełnia on wszystkie standardy w tej dziedzinie. Umowa zakłada, że dostarczanie drugiej stronie informacji nie będzie ograniczone przez miejsce zamieszkania, obywatelstwo czy siedzibę danej osoby, której informacja dotyczy.

    Strony umowy, zgodnie z założoną procedurą wymiany informacji na żądanie, mogą wymieniać dane dotyczące m.in. wymiaru i poboru podatku, windykacji i egzekucji zaległości podatkowych czy dochodzenia w sprawach podatkowych lub ścigania w sprawach przestępstw podatkowych.

    Kolejny obszar, oprócz wyżej wymienionego dotyczącego dwustronnej wymiany informacji przez banki oraz inne instytucje finansowe, który reguluje porozumienie, to prowadzenie kontroli za granicą, ponoszenie kosztów udzielania informacji oraz zasady zachowania ich poufności.

    Wysoka Izbo! Oszustwa podatkowe i uchylanie się od opodatkowania przynoszą straty nam wszystkim. Podejmowane więc w tym temacie działania skutecznie ukracające ten proceder dążą do rozszerzenia norm wymiany informacji podatkowych w skali globalnej, dlatego Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera (Dzwonek) ratyfikację przedmiotowego dokumentu. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


49 wyświetleń

Zobacz także: