Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (druki nr 2245 i 2360).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Pani Marszałkini! Pani Minister! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości zawartego w druku sejmowym nr 2245.

    Potrzeba uchwalenia przedstawionego Wysokiej Izbie projektu ustawy wynika z dostosowania przepisów prawa polskiego do wymagań unijnych. Niniejszym projektem dokonuje się implementacji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek.

    Podstawową zmianą postulowaną przez autorów nowelizacji jest wprowadzenie definicji jednostek mikro, które będą mogły korzystać z uproszczeń w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z regulacjami wskazanej dyrektywy za jednostki mikro uważa się spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowo-akcyjne, które na dzień bilansowy nie przekroczyły dwóch z trzech następujących kryteriów: limitu sumy bilansowej - 350 tys. euro; limitu przychodów netto ze sprzedaży towarów i usług - 700 tys. euro; limitu przeciętnego zatrudnienia w roku obrotowym - 10 osób.

    W przepisach analizowanego projektu przewiduje się rozszerzenie katalogu jednostek mikro również na: inne osoby prawne, pod warunkiem spełnienia omawianych kryteriów, z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych; nieprowadzące działalności publicznej fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe, izby gospodarcze, przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych oraz organizacje pracodawców, samorządu zawodowego, samorządu gospodarczego rzemiosła, społeczno-zawodowe rolników; osoby fizyczne oraz tworzone przez nie spółki cywilne, jawne i partnerskie, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych nie przekroczyły równowartości 2 mln euro. Katalog jednostek, które mogą korzystać z uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej, ma mieć charakter zamknięty. Jest to spowodowane chęcią uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych oraz jednolitego stosowania przepisów prawnych. Przedmiotowy projekt kreuje możliwości, a nie obowiązek. Jednostka mikro sama będzie mogła zdecydować, czy skorzysta z uproszczeń uregulowanych w projekcie ustawy.

    Uogólniając, istota rzeczonych uproszczeń będzie sprowadzać się do możliwości sporządzania skróconego sprawozdania finansowego, zwolnień z obowiązku sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności.

    Komisja Finansów Publicznych przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o przyjęcie przedstawionego projektu ustawy. Wprowadzenie w życie projektowanych zmian przyczyni się do zniesienia formalnych barier rozwoju przedsiębiorczości. Niewątpliwie pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem rachunkowości w jednostkach mikro. Projekt ten zasługuje z tego tytułu na aprobatę, gdyż pozwoli na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

    Uwzględniając przedstawione argumenty przemawiające za zasadnością przyjęcia przedstawionego projektu ustawy oraz mając na względzie jego cel polegający na wykonaniu prawa Unii Europejskiej, Klub Poselski Twój Ruch jest za przyjęciem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 28 maja 2014 roku.


181 wyświetleń

Zobacz także: