Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2243 i 2322).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Zdarzają się takie sytuacje, że przychodzi nam pracować w obliczu zdarzeń nadzwyczajnych i dokonywać pilnych regulacji w obliczu różnych zagrożeń. Znając i doceniając powagę procesów zachodzących za naszą wschodnią granicą, stajemy w obliczu potrzeby ewentualnej pomocy osobom, które o tę pomoc poproszą. Potrzebne są więc konkretne rozwiązania legislacyjne, bez których polski rząd mógłby stanąć przed dylematem prawnym.

    Wniesiony do laski marszałkowskiej rządowy projekt zmiany ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw wychodzi naprzeciw tym możliwościom. Godzi się w tym miejscu zaznaczyć, że procedowana materia ma na celu również wykonanie przez państwo polskie prawa Unii Europejskiej. Zarówno podkomisja nadzwyczajna, jak i Komisja Spraw Wewnętrznych, procedujące nad wspomnianymi uregulowaniami, przesądziły o potrzebie, a nawet konieczności dokonania nowelizacji już istniejących regulacji.

    Pani poseł sprawozdawca przedstawiła cel i założenia regulacji będących przedmiotem procedowanej nowelizacji, stąd w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego ograniczę się do omówienia kilku najistotniejszych w moim przekonaniu kwestii.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uregulowane zostały sytuacja oraz status małoletniego cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki. Określono status grupy społecznej posiadającej odrębną tożsamość w kraju pochodzenia. Dookreślono w projekcie ochronę przed prześladowaniem lub ryzykiem doznania poważnej krzywdy, wskazując przesłanki w sposób skuteczny i trwały temu zjawisku zapobiegające. Określono sytuacje, w których cudzoziemca nie pozbawia się ochrony. Specjalne obowiązki nałożono na organ prowadzący postępowanie w sprawie o nadanie statusu uchodźcy. Organy uprawnione zobowiązane zostaną do jeszcze większej niż dotychczas wnikliwości, szczegółowości i pryncypialności.

    Ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium naszego kraju nie mogłaby w pełni funkcjonować, gdyby nie nastąpiła nowelizacja szeregu innych aktów normatywnych, o czym już mówili moi przedmówcy, mających bezpośredni związek z jej wdrożeniem i realizacją. Przytoczę chociażby ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty i ustawę o pomocy społecznej, tak bardzo ważne i nieodzowne w tym procesie. Niebagatelną rolę w przypadku pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odgrywać z pewnością będzie znowelizowana ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawodawca pomyślał także o ewentualnym zatrudnieniu czy chociażby kształceniu, dostosowując w tym celu przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, gdzie przewiduje się przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego dyplomów bądź postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie. Uregulowana została także kwestia ochrony udzielania zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcom w celu połączenia się z rodziną. Te przypadki po dokonanych zmianach szczegółowo reguluje ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach w dodanym ust. 4 do art. 165.

    Panie i Panowie Posłowie! Panie Marszałku! Różne i najbardziej nieprzewidywalne sytuacje wymuszają kwerendę już istniejących przepisów. Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego ze zrozumieniem odnosi się do potrzeby nowelizacji i poprze stanowisko komisji zawarte w sprawozdaniu. Dziękuję za uwagę.



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 07 maja 2014 roku.


190 wyświetleń

Zobacz także: