Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druki nr 3257 i 3350).


Poseł Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Kolejny raz przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania Wysokiej Izbie stanowiska Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, druki nr 3257 i 3350.

    Celem nadrzędnym omawianej inicjatywy ustawodawczej jest usunięcie dysproporcji w zakresie uprawnień do świadczeń zabezpieczenia społecznego strażaków ochotników. Projekt zakłada przyznanie rekompensaty członkom OSP, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach wskutek wypadku i nie mają prawa do wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Projekt zakłada również pozbycie się obaw o środki do życia w przypadku dużego uszczerbku na zdrowiu strażaka ochotnika, który uległ wypadkowi w danym zdarzeniu, zaktywizowanie osób niepracujących i uczących się do społecznej służby w ogniwach OSP, która jest dużym wsparciem dla struktur Państwowej Straży Pożarnej. W przedstawionym sprawozdaniu zakłada się, że rekompensata przysługiwałaby przez okres 12 miesięcy. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że w tym zakresie powinno nastąpić zrównanie okresów pobierania rekompensaty z okresem odpowiadającym okresowi pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, czyli 182 dni zasiłku chorobowego plus 360 dni świadczenia rehabilitacyjnego, co daje nam prawie 18 miesięcy.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego zgłaszam poprawkę. W art. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej wprowadza się zmianę i art. 26a ust. 6 otrzymuje brzmienie: ˝Rekompensata wypłacana jest za okres niezdolności do pracy, lecz nie dłużej niż przez okres łącznego pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa˝.

    Panie i panowie posłowie, panie ministrze, inicjatywa ustawodawcza, a także zgłaszana poprawka wychodzą naprzeciw oczekiwaniom strażaków ochotników, którzy bezinteresownie narażają swoje zdrowie i życie, ratując zdrowie, życie i mienie innych osób, jak również mienie państwa.

    Z tego miejsca pragnę w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego z okazji Dnia Strażaka, była dziś o tym mowa, przekazać bardzo serdeczne podziękowania za służbę wszystkim strażakom z OSP i Państwowej Straży Pożarnej.

    Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego w trzecim czytaniu opowie się za przyjęciem projektu ustawy ze sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych wraz ze zgłoszoną poprawką.

    Odpowiadając na pytanie kolegi posła, który występował w imieniu Klubu Parlamentarnego PiS, chcę poinformować, że strażakom ochotnikom, którzy są w krajowym systemie ratowniczym, jeżeli będą brali udział w akcjach i ulegną wypadkowi, rekompensata będzie wypłacana przez komendanta Państwowej Straży Pożarnej, natomiast strażakom, którzy są poza tym systemem, rekompensata będzie wypłacana przez samorządy gminne jako zadanie zlecone. Przewidujemy, że będzie ona rekompensowana samorządom z budżetu państwa. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także: