Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druki nr 3257 i 3350).


Poseł Sprawozdawca Krystyna Ozga:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Spraw Wewnętrznych mam zaszczyt przedstawić zawarte w druku nr 3350 sprawozdanie komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej z druku nr 3257.

    Komisja Spraw Wewnętrznych powołała ze swojego składu podkomisję nadzwyczajną, której miałam zaszczyt przewodniczyć. Komisja po przeprowadzeniu pierwszego czytania w dniu 9 kwietnia 2015 r. oraz po rozpatrzeniu sprawozdania podkomisji w dniu 23 kwietnia 2015 r. przyjęła to sprawozdanie jednomyślnie.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W obecnym stanie prawnym ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej ogranicza uprawnienia członka ochotniczej straży pożarnej, który w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznał uszczerbku na zdrowiu. Przywołany przepis nie przewiduje żadnych świadczeń w przypadku zaistnienia takiej sytuacji dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych, jeżeli strażak nie posiada tytułu ubezpieczenia społecznego wynikającego z zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej.

    Pragnę poinformować, że osobom ubezpieczonym w KRUS przysługuje zasiłek chorobowy tylko w wysokości 10 zł za jeden dzień niezdolności do pracy, ale dopiero po 30 dniach tej niezdolności. Inicjatywa społeczna podjęta przez struktury Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Poselskiego Zespołu Strażaków zmierzała do przyznania członkom ochotniczych straży pożarnych prawa do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

    W wyniku merytorycznej dyskusji podkomisja na swym posiedzeniu zaproponowała następujące poprawki. Zgodnie z art. 1 członkowi ochotniczej straży pożarnej, który w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy przysługuje, na jego wniosek, rekompensata pieniężna w przypadku gdy nie zachował prawa do wynagrodzenia albo nie otrzymał zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego z innych tytułów.

    W przypadku ochotników strażaków będących w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym świadczenia będą ustalane i wypłacane przez właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, natomiast w przypadku ochotników strażaków, którzy są poza krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym - przez właściwą gminę w ramach zadania zleconego przez państwo. Świadczenie byłoby wypłacane za okres niezdolności do pracy, lecz nie dłużej niż przez 12 miesięcy. To ujmuje sprawozdanie komisji.

    Wysoka Izbo! Chcę jednak poinformować, że w trakcie prac w podkomisji były dyskusje na temat tego właśnie okresu: czy ma to być 12 miesięcy, czy 18 miesięcy. W związku z otrzymanymi opiniami, kiedy będę miała wystąpienie w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, będę rekomendowała w imieniu klubu wydłużenie tego okresu z 12 miesięcy do 18 miesięcy. Za podstawę wymiaru świadczenia proponuje się przyjąć kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Podstawą rozpoczęcia procedury wypłaty świadczenia, o którym mowa w sprawozdaniu, byłyby sporządzony protokół powypadkowy i orzeczenie komisji lekarskiej lub lekarza. Tryb przyznawania świadczeń oraz niezbędne dokumenty określi rozporządzenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. W art. 2 ze względu na przewidywane skutki finansowe dla budżetu państwa Komisja Spraw Wewnętrznych proponuje wejście w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2016 r.

    Panie i Panowie Posłowie! Panie Marszałku! W imieniu Komisji Spraw Wewnętrznych proszę Wysoką Izbę o przyjęcie projektu zawartego w sprawozdaniu w druku nr 3350. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Krystyna Ozga - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.


87 wyświetleń

Zobacz także: