Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (druk nr 2134).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec skierowanego do Wysokiej Izby poselskiego, Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej, projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (druk nr 2134), który już blisko rok oczekuje na rozpatrzenia. Zresztą projekt zbliżony jest bardzo do projektu klubu Prawo i Sprawiedliwość sprzed kilku lat, z 2008 r.

    Celem projektu jest ostateczne uregulowanie problemu nabycia przez mieszkańców zajmowanych przez nich mieszkań, umownie nazywanych mieszkaniami zakładowymi. To sprawa bardzo istotna dla wielu polskich rodzin, a ciągnąca się już od wielu lat mimo uchwalenia w 1994 r. ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe, ustawy z 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa i ustawy z 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości, a także wielu innych ustaw, które częściowo dotyczą tego zagadnienia. Zresztą proponowany projekt ustawy nowelizuje cały szereg ustaw. Myślę, że to nie czas, aby je wymieniać.

    Natomiast to, co jest na pewno ważne, to to, że zmiana obowiązujących przepisów była i jest konieczna, ponieważ dotychczasowe uregulowania pozwalały na błędne i tendencyjne interpretacje ze szkodą dla mieszkańców. Na podstawie ustawy z 1994 r. dochodziło do zbywania całych budynków zakładowych, a następnie usuwania najemców poszczególnych mieszkań, wyrzucania ich na bruk. Zadośćuczynienie dla tych ludzi, którzy zostali najbardziej poszkodowani, jest bardzo istotnym obowiązkiem ustawodawcy. Kolejne ustawy niestety nie naprawiły tych szkód. Istnieje też konieczność naprawienia szkód wyrządzonych przez nieprawidłowe decyzje prokuratur, sądów i szeregu władz publicznych na przestrzeni wielu ostatnich lat. Wyroki Sądu Najwyższego z lat 2009-2011 wyraźnie wskazały potrzebę dokonania korzystnych dla najemców zmian w tym zakresie.

    Bardzo istotne jest ostateczne wprowadzenie zasady prawa pierwokupu i uwłaszczenia najemcy w zajmowanym przez niego mieszkaniu. I właśnie ostatnie orzecznictwo Sądu Najwyższego oby spowodowało tym razem pozytywną reakcję wszystkich klubów parlamentarnych i odblokowało proces uzyskiwania własności przez mieszkańców mieszkań zakładowych, których nadal pozostaje bardzo dużo w zarządzie państwowych zakładów pracy i spółek handlowych z dominującym udziałem Skarbu Państwa. Choć materia prawna jest oczywiście bardzo trudna, trzeba ją podjąć.

    Warto jeszcze przypomnieć, że próby powyższych nowelizacji podejmowano przez szereg ostatnich lat. Niestety bez powodzenia. Wielokrotnie temat ten podejmowali posłowie klubu Prawo i Sprawiedliwość. W poprzedniej kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej był procedowany projekt Prawa i Sprawiedliwości z 2008 r., o czym mówił dzisiaj poseł w imieniu wnioskodawców. Toczący się długo proces legislacyjny dotyczący projektu Prawa i Sprawiedliwości został ostatecznie zablokowany przez rządzącą wówczas koalicję PO-PSL. Projekt Prawa i Sprawiedliwości został wtedy przygotowany we współpracy ze środowiskami społecznymi bezpośrednio zainteresowanymi rozwiązaniem tego problemu i miał szerokie poparcie społeczne. Niestety wtedy okazało się, że nie miało to znaczenia dla koalicji PO-PSL. Myślę, że teraz sytuacja będzie inna.

    Trzeba też dodać, że kwestia nabycia własności mieszkań zakładowych i zabezpieczenia interesów jego mieszkańców, czyli wielu polskich rodzin, to jeden z częstszych tematów wizyt Polaków w biurach poselskich i senatorskich, także posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, na przestrzeni wielu już lat.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Prawo i Sprawiedliwość, wychodząc naprzeciw wieloletnim oczekiwaniom najemców mieszkań zakładowych, mając w pamięci własne próby doprowadzenia do uchwalenia w poprzednich latach bardzo podobnej ustawy do tej proponowanej dzisiaj, opowiada się za skierowaniem powyższego projektu do dalszych pilnych prac w Komisji Infrastruktury. Lepiej późno niż wcale, choć w tym przypadku nadzwyczaj późno. Pamiętajmy, że problem własności mieszkania jest przecież jedną z kluczowych spraw dla codziennego życia Polaków, a tutaj chodzi o kilkaset tysięcy ludzi.

    W pracach komisyjnych konkretnie odniesiemy się do szczegółowych zapisów proponowanej nowelizacji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


158 wyświetleń

Zobacz także: