Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (druki nr 1499 i 2118).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mamy drugą ustawę z pakietu ustaw regulujących, najogólniej rzecz ujmując, sferę świadczeń społecznych i bezpieczeństwa społecznego przysługujących funkcjonariuszom wszelkiego rodzaju służb. Pierwszą była ustawa, którą w żargonie nazywano ustawą L4. Ten projekt ustawy reguluje tryb, sposób i zakres przyznawania świadczeń powypadkowych, a także świadczeń pozostających w związku z chorobą wynikającą ze służby.

    Czekamy, panie ministrze, na trzecią ustawę, która będzie regulowała kwestie komisji lekarskich, integralnie związaną z tymi dwiema. Ale tak jak mówiłam w czasie pierwszego czytania dzisiaj procedowanego projektu, tak jak wspominałam, kiedy dyskutowaliśmy o ustawie o L4, tak naprawdę, panie ministrze, czekamy jeszcze na czwartą ustawę, która będzie w ustawach pragmatycznych wprowadzała zmiany będące konsekwencją włączania poprzednimi ustawami funkcjonariuszy do systemu powszechnego. Czekamy więc na ustawę, która będzie regulowała świadczenia za ponadwymiarową służbę, służbę w godzinach nocnych, służbę w dni wolne i święta. Dopiero kiedy będą te cztery ustawy, a nie trzy, będziemy mogli mówić o zmianach wprowadzonych z myślą o funkcjonariuszach, a nie takich, które mają na celu wyłącznie zapewnienie oszczędności w budżecie.

    Jeśli chodzi o dziś procedowany projekt ustawy, to już w pierwszym czytaniu Sojusz Lewicy Demokratycznej bardzo wyraźnie zwracał uwagę na trzy kwestie. Cieszę się, że zostało to uwzględnione. Sprawa pierwsza poprzez wprowadzenie art. 14a i 14b dotyczy prawa do wynagrodzenia za szkodę na mieniu. To bardzo ważne. Świetnie, że udało się to zrobić. Sprawa druga to wydłużenie okresu przechowywania dokumentacji powypadkowej z 15 do 20 lat, aby dorosłe dzieci mogły do tej dokumentacji zajrzeć, świadomie poznać na przykład okoliczności śmierci swojego bliskiego. Jest również ważna trzecia kwestia, którą wprowadzono, mianowicie tryb odwoławczy - wskazano tu drogę sądową w przypadku kwestionowania decyzji odszkodowawczej.

    Tyle byłoby rzeczy dobrych, które się wydarzyły. To, czego brakuje, a co jest przedmiotem wniosku mniejszości zgłoszonego w trakcie prac przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, to rozszerzenie katalogu sytuacji, które upoważniają do świadczenia, o wypadek, który następuje w drodze do i z miejsca pełnienia obowiązków służbowych. Proszę pamiętać, że funkcjonariusz często wzywany jest do akcji telefonicznie. On spieszy się, jedzie. Jeżeli ulegnie wypadkowi, pojawia się pytanie, bo jeszcze nie podjął obowiązku, ale tak naprawdę reagował na wezwanie. Po co tego typu dylematy? Dlatego proponujemy rozszerzenie tego katalogu.

    Kolejna sprawa, też będąca przedmiotem drugiego wniosku mniejszości, to kwestia niewyłączania z kręgu beneficjentów osób pozostających w separacji. Panie ministrze, przecież zgodnie z prawodawstwem, w aspekcie prawnym separacja nie oznacza wygaśnięcia prawnego małżeństwa. Separacja nie oznacza wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Co więcej, instytucja separacji jest wprowadzona po to, żeby prawnie chronić słabszą stronę w postępowaniu. Wyłączenie osób w separacji będzie uderzało głównie w kobiety, bo najczęściej, zważywszy na specyfikę tej służby, wśród funkcjonariuszy zdecydowanie przeważają mężczyźni, więc to kobiety zostaną bez świadczeń. Tak więc jest to niezgodne z art. 32 ust. 2 konstytucji i może budzić wątpliwości.

    Kolejny problem, który także powinniśmy rozstrzygnąć, rozwiązać, to jest jednak ograniczenie terminu dochodzenia świadczenia do 3 lat. Panie ministrze, to jest nie tylko niezgodne z konstytucją, ale i całkowicie sprzeczne z linią orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego z wyroku z 1 września 2006 r. Według mnie to powinno ulec zmianie. I wreszcie wymaga doprecyzowania art. 19 (Dzwonek) po to, aby nie było wątpliwości w związku z nim, czy regulowane postępowanie o przyznanie świadczenia odszkodowawczego może czy musi być zawieszone w każdym przypadku wykazania, że inne postępowanie może mieć wpływ na prawa funkcjonariusza i uprawnionych członków rodziny. I rzecz ostatnia...

    Panie marszałku, 10 sekund.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Proszę bardzo.

    Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie ministrze, z tym projektem integralnie związane jest rozporządzenie, do którego wydania zawarta jest w nim delegacja. Wyrażam głębokie oburzenie w imieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, że do tej pory nie odbyło się spotkanie z przedstawicielami funkcjonariuszy poszczególnych rodzajów służb, aby mogli oni zapoznać się z projektem rozporządzenia. Tu polemizuję z którymś z moich przedmówców. Ten projekt jest dołączony do projektu ustawy, ale to jest projekt. Rozumiem, że ta ustawa będzie w znaczącym stopniu martwa bez rozporządzenia, w związku z tym apeluję, żeby jak najszybciej podjąć rozmowy, tak aby ostateczny kształt rozporządzenia był zgodny z oczekiwaniami funkcjonariuszy. I zupełnie ostatnia sprawa. Jest rzeczą niezbędną, żeby zsynchronizować terminy wejścia w życie tych ustaw, ponieważ jakiekolwiek kolizje, jeżeli chodzi o brak korelacji, będą powodowały martwość którejś z tych ustaw.

    Sojusz Lewicy Demokratycznej uzależni swoje stanowisko od przyjęcia wniosków mniejszości. Jeśli one zostaną przyjęte, zagłosujemy za tym projektem ustawy, w przeciwnym przypadku wstrzymamy się od głosu, bo mamy świadomość, że ustawa musi być wdrożona. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


127 wyświetleń

Zobacz także: