Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druki nr 2075 i 2141).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Kiedy słuchałam pani na konferencji prasowej, na której ogłosiła pani razem z premierem, że będzie darmowy podręcznik, ucieszyłam się ogromnie. Ucieszyłam się podwójnie, ponieważ w pani decyzji dostrzegłam fantastyczną kontynuację tego, co rozpoczął Sojusz Lewicy Demokratycznej, czyli wyprawki dla dzieci idących do I klasy. To, co mnie zdumiało podczas pani konferencji, to pani absolutna pewność, że ten podręcznik fizycznie będzie.

    Zadałam sobie dwa pytania. Czy pani pewność wynika z faktu, że pani jest przekonana, iż znajdzie autorów, którzy napiszą go w tak krótkim czasie? Tu musiałam sobie odpowiedzieć, znając panią, pani pracę parlamentarną, że to niemożliwe, bo pani wie, że nie jest możliwe napisanie dobrego podręcznika w dwa czy trzy miesiące. Musiałam więc zadać sobie drugie pytanie: Skąd ta pewność? Tu odpowiedź może być tylko jedna - pani ten podręcznik już ma. W przypadku takiej odpowiedzi uzyskujemy naprawdę dobrą odpowiedź dotyczącą zmiany ustawy o systemie oświaty w zakresie druku nr 2075. Co ministerstwo proponuje w tej nowelizacji? O tym dziś rozmawiamy - dwie rzeczy. Minister może to zlecić, ale nie mówi, w jakim trybie. To jest ogromny mankament tego zapisu. Ale, pani minister, skoro pani potrzebne jest to, że może pani zlecić, to znaczy, że nie będzie tak, jak pani usiłowała pierwotnie powiedzieć, że Ośrodek Rozwoju Edukacji to zrobi, bo temu ośrodkowi pani nie musi zlecać.

    Jest drugi element tej dzisiejszej nowelizacji, mianowicie taki, że oprócz dotychczasowego trybu dopuszczania podręczników do użytku szkolnego wprowadzamy drugi tryb - bezpośrednio mocą ustawy. Na razie nie wiemy nic więcej. Po posiedzeniu komisji, kiedy do pani minister dotarła informacja, że dyrektor musi do 15 czerwca ogłosić, jakie podręczniki będą obowiązywały w następnym roku, stała się rzecz zupełnie niepotrzebna, pani minister. Pani gwałtownie wycofała się z tej daty. Otóż ja próbowałam przygotować na dziś, nawet przygotowałam poprawkę do pani propozycji, żeby wycofać się z tej daty, ale po namyśle uznałam, że pozostawienie daty jest także bezpieczne w przypadku podręcznika dla pierwszoklasistów. Bo dyrektor w przypadku klas I-III mówi: Proszę, kochani rodzice, nie przejmujcie się, ponieważ podręcznik dla was będzie własnością szkoły, dzieci go otrzymają. A pozostali uczniowie otrzymują informację do 15 czerwca. Tak więc po co rujnować tak naprawdę kiermasze szkolne, drugi obieg książek, po co narażać rodziców na jednorazowy wydatek w jednym miesiącu, skoro oni mogą to sobie rozłożyć? Proszę to przemyśleć, to nie jest potrzebne.

    Pojawia się kolejne pytanie: Jak ten podręcznik zostanie sfinansowany? Czy on będzie finansowany z wyprawki, tak jak pani minister pierwotnie mówiła? Czy to oznacza, że będzie mniej beneficjentów wyprawki w wyniku przesunięcia środków na sfinansowanie pierwszego podręcznika? Chcę również zapytać, kiedy o tym pierwszym podręczniku dowiedzą się nauczyciele, żeby mogli przygotować sobie koncepcję pracy.

    Wreszcie, pani minister, rzecz najważniejsza, o którą chcę dzisiaj zapytać: Kiedy otrzymamy właściwą nowelizację ustawy o systemie oświaty? Kiedy będziemy wiedzieli, co pani naprawdę zamierza, jeśli chodzi o ten podręcznik? Czy pani minister mogłaby rozwiać moje osobiste wątpliwości: Pani minister, pani już ma ten podręcznik czy pani tak naprawdę chce go dopiero napisać? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


170 wyświetleń

Zobacz także: