Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (druki nr 2205 i 2227).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Po bardzo wyczerpującym sprawozdaniu pana posła Marka Wójcika muszę nieco zmienić moją koncepcję, bo trudno powtarzać to, co pan powiedział.

    Przede wszystkim, panie marszałku, proszę przyjąć gratulacje dla Prezydium Sejmu za harmonogram obrad, gdyż po bardzo trudnej, wyczerpującej debacie dotyczącej problematyki osób niepełnosprawnych ta ustawa jest pewnym oddechem. To jest projekt ustawy, która ponad wszelką wątpliwość niesie korzyści każdemu obywatelowi. Jak powiedział pan poseł Wójcik, do tej pory, ilekroć zadano by nam pytanie, do czego służą rejestry państwowe, to odpowiedziano by: do wykonywania zadań administracji. Wydawało nam się, że rejestry i obywatel to są dwa zupełnie różne obszary.

    Wprowadzenie tych dwóch usług, w tym usługi: historia pojazdu, spowoduje znaczące podwyższenie bezpieczeństwa obrotu samochodami na rynku wtórnym. A przecież każdemu z nas zdarza się, zdarzało bądź może się zdarzyć, że będziemy taki samochód kupowali i wolelibyśmy wiedzieć, czy nie został podkręcony licznik, czy miał on badanie techniczne, czy samochód nie figuruje w rejestrze samochodów skradzionych. Jest to niezwykle ważne. Również ta druga usługa: bezpieczny autobus, jest ogromnie istotna, nie tylko wtedy, kiedy sami udajemy się na wycieczkę autokarową, ale pewnie jeszcze bardziej wówczas, kiedy nasze dzieci wyjeżdżają, korzystają z tego środka transportu.

    Proszę zwrócić uwagę, Wysoka Izbo, na jeszcze jeden aspekt, na zróżnicowanie danych, które musimy wprowadzić, kiedy chcemy skorzystać z centralnego rejestru pojazdów. W przypadku obrotu na rynku wtórnym samochodów musimy mieć nieco więcej danych, czyli musimy mieć numer nadwozia, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Natomiast w przypadku autobusu niezbędna jest jedna informacja, czyli to, co rodzic widzi, numer rejestracyjny pojazdu. To wystarczy, żeby wszedł on na stronę i zorientował się, czy ten pojazd ma aktualne badanie, jakie badanie ostatnio przeprowadzono, czyli żeby mógł posiąść informacje co do bezpieczeństwa podróży dzieci.

    Od razu chcę się odnieść do jeszcze jednej kwestii, bo ona może się pojawić w trakcie dyskusji, na której już niestety nie będę mogła być, a mianowicie do bardzo słusznej poprawki wniesionej przez pana posła Wójcika w trakcie prac komisji, rozszerzającej zakres danych, jakie otrzymamy, właśnie o stan licznika podczas ostatniego badania technicznego. Mogą pojawić się zarzuty, że z uwagi na pilny charakter projektu ta poprawka może rodzić podejrzenia o niekonstytucyjność samej procedury. Pragnę wyjaśnić, że przy projekcie pilnym jest założenie, że nie wolno wykraczać poza materię, której projekt dotyczy. A ta poprawka ściśle łączy się z tą materią, a więc wszelkie takie zarzuty należy odeprzeć.

    Z całą przyjemnością mogę powiedzieć, że klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej poprze ten projekt. Bardzo dziękuję.



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 02 kwietnia 2014 roku.


151 wyświetleń

Zobacz także: