Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (druki nr 1990 i 2121).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Gdybym zadała paniom i panom posłom pytanie, która Unia Europejska bardziej nam odpowiada, czy Unia instytucji, czy Unia obywateli, to, jak sądzę, jest jednoznaczna odpowiedź, że prawdziwa integracja nie następuje na skutek mnożenia wielu instytucji, do których państwa członkowskie delegują urzędników, ale prawdziwa integracja następuje na skutek uczestnictwa bezpośredniego obywateli państw członkowskich w demokracji. Dlatego to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2011 r., rozporządzenie nr 211, jest niezwykle istotne, ponieważ wypełnia jedną z możliwości bezpośredniego udziału obywateli państw członkowskich Unii w demokracji poprzez oddanie tym obywatelom możliwości inicjatywy, tzn. zwrócenie się do Komisji z wnioskiem o przedłożenie aktu prawnego, który powinien być obowiązujący w Unii Europejskiej.

    Może dobrze, abyśmy wiedzieli, jak ma wyglądać taka realizacja inicjatywy europejskiej inicjatywy ustawodawczej. Otóż aby zgodnie z tym rozporządzeniem można było z taką inicjatywą wystąpić, obywatele, którzy popierają tę inicjatywę, muszą pochodzić co najmniej z jednej czwartej państw członkowskich. Natomiast w każdym państwie członkowskim liczba tych sygnatariuszy, czyli złożonych podpisów, to jest liczba posłów do Parlamentu Europejskiego z danego państwa razy 750. Taka jest wymagana liczba podpisów, żeby można było tę inicjatywę ustawodawczą przeprowadzić. To jest ogromna szansa również dla wszystkich tych przypadków, w których nie można w polskim prawie zapisać chociażby np. wszystkich tych inicjatyw społecznych, które Wysoka Izba większością koalicyjną odrzucała, a które były słuszną obroną np. praw nabytych czy chroniły w aspekcie uprawnień socjalnych grupy zawodowe.

    To rozporządzenie nakłada na państwa członkowskie tak naprawdę jeden obowiązek: obowiązek wskazania organu, który będzie wydawał certyfikaty, czyli weryfikował poprawność tych zgłoszeń online w trakcie wykonywania inicjatywy i będzie również odpowiadał za permanentną weryfikację owych zgłoszeń. Projekt ustawy to właśnie zawiera, jak również wprowadza przepisy karne ujednolicające zasady, które zapewniają możliwość pełnego uczestnictwa obywateli w owej europejskiej inicjatywie ustawodawczej.

    W przeciwieństwie do pana posła Rzońcy chcę wyrazić zadowolenie z faktu, że ta europejska inicjatywa obywatelska jest przedmiotem odrębnego aktu prawnego, że to nie jest nowelizacja, tak jak pierwotnie zakładano, ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, bo ta ustawa pierwotna, która miała być nowelizowana, jest konsumpcją, jest aktem niższego rzędu wykonującym normę konstytucyjną, czyli art. 118 ust. 2, natomiast ustawa, nad którą dziś procedujemy, ma zupełnie inną podstawę prawną, bo wspomniane już rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady.

    Z wielką przyjemnością Sojusz Lewicy Demokratycznej głosować będzie za przyjęciem tej ustawy, bowiem Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa, że Unię w znaczący sposób należy odebrać instytucjom, a przywrócić obywatelom. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


152 wyświetleń

Zobacz także: