Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Kuala Lumpur dnia 8 lipca 2013 r. (druki nr 2036 i 2070).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam przyjemność przedstawić nasze stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Kuala Lumpur dnia 8 lipca 2013 r.

    Przed upływem 2010 r. w rajach podatkowych ukryto nieopodatkowane przychody na sumę co najmniej 21 bln dolarów. Kwota ta odpowiada połączonym PKB Stanów Zjednoczonych i Japonii. Wielu specjalistów ocenia, że to szacunek ostrożny. Mówi się nawet o kwocie 32 bln dolarów. Prywatne bogactwo ukryte w zamorskich rajach podatkowych to ogromna czarna dziura w światowym systemie finansowym - cytuję Jamesa Henry’ego, byłego głównego ekonomistę firmy konsultingowej McKinsey, który przygotował specjalny raport na zlecenie organizacji Tax Justice Network walczącej z rajami podatkowymi.

    Na liście krajów, w których skutecznie unikano fiskusa, była i Malezja, jednak podatnicy utracą wkrótce i ten raj. Ograniczenia luk prawnych pozwalających na unikanie opodatkowania pojawiły się już w podpisanych ostatnio umowach m.in. z tym krajem.

    Państwo to jest obecnie jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Azji Południowo-Wschodniej. W 2012 r. Malezja została w polskich statystykach sklasyfikowana na 56. pozycji pod względem wartości polskiego eksportu i na 35. miejscu pod względem wielkości importu z poszczególnych krajów. Malezja znajduje się na 16. miejscu wśród krajów, z którymi Polska odnotowała największe saldo ujemne w obrotach handlowych. Mimo licznych deklaracji w sprawie zmiany i poprawy bieżącej sytuacji malezyjskie procedury są bardzo mocno zbiurokratyzowane oraz nieprzejrzyste.

    We wrześniu 1977 r. rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podpisał umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z rządem Malezji, jednak nowe okoliczności światowe zaistniałe po roku 1989, nowe uwarunkowania gospodarcze sprawiły, że zawarte w latach 70. umowy podatkowe odbiegają od teraźniejszych wymogów wynikających z przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zrozumiałe jest, że zachodzi konieczność zawarcia nowych porozumień z partnerami gospodarczymi Polski, do których niewątpliwie zalicza się Malezja.

    Podpisana już 8 lipca 2013 r. umowa z Malezją zastąpiła tę z ubiegłego wieku. Znalazła ona zastosowanie m.in. do opodatkowania dochodów z nieruchomości, prowadzenia działalności gospodarczej w drugim państwie, zysków kapitałowych, wynagrodzeń oraz emerytur i rent. Obecnie zaś podatki, do których znajduje w Polsce zastosowanie niniejsza umowa, to podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek dochodowy od osób prawnych, a w przypadku Malezji to podatek dochodowy oraz podatek dochodowy od ropy naftowej.

    Należy podkreślić, że ratyfikowana umowa rozszerza również treść przepisu m.in. o uregulowania pozwalające na przeprowadzenie tzw. korekty wtórnej, co umożliwi usunięcie (Dzwonek) ekonomicznego podwójnego opodatkowania dochodów grup kapitałowych.

    Wysoka Izbo! Przedmiotowa umowa jest kolejnym ważnym krokiem w zakresie pogłębiania i intensyfikacji wzajemnej współpracy w celu regulowania międzynarodowej polityki podatkowej, dlatego Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera ratyfikację tego dokumentu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: