Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r. (druki nr 2035 i 2069).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam przyjemność przedstawić nasze stanowisko w sprawie projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku 7 sierpnia 2013 r.

    Niepodlegający częstym zmianom i przyjazny dla osób prowadzących interesy system prawny i podatkowy to atut w walce o kapitał na niezwykle konkurencyjnym obecnie rynku. Wiele państw stosuje zatem systemy przyciągania inwestycji zagranicznych oraz programy wsparć skierowane do firm. Rodzi to niestety i złe praktyki - ucieczki przed płaceniem podatków. Zagraża to również polskiemu systemowi podatkowemu. Z powodu postępowania osób, które nielegalnie unikają płacenia podatków, do budżetu państw nie trafia część wpływów, które mogłyby zostać przeznaczone na realizację polityki gospodarczej i społecznej oraz poprawę standardu życia obywateli. Podejmowane są działania zmieniające prawo dotyczące tajemnicy bankowej uderzające w tych, którzy uciekają przed podatkami. Coraz częściej podkreśla się potrzebę propagowania automatycznej wymiany informacji jako standardu międzynarodowego.

    Szanowni Państwo! Dziś rozmawiamy o Republice Liberii. ˝Raj podatkowy˝ lub ˝tania bandera˝ to potoczne określenie tego kraju. Pierwsze wolne państwo w Afryce miało wytyczać ścieżki dla kolonii brytyjskich, francuskich czy portugalskich. Jednak z kontynentalnego gospodarczego lidera Liberia stała się jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Obecnie działa tam strategia na lata 2012-2017 obejmująca część długofalowych celów, których zwieńczeniem ma być uzyskanie statusu kraju o średnim przychodzie w 2030 r. Stawia się tam na bogactwa naturalne, czyli rudy żelaza, gumę, drewno, diamenty, złoto i cynę, a także złoża ropy naftowej u wybrzeży kraju. Uproszczono procedury zakładania przedsiębiorstw i ułatwiono dostęp do kredytów. Surowcami Liberii są bardzo zainteresowane zagraniczne korporacje. Liberia słynie też jako tzw. państwo taniej bandery. Z tamtejszego raju podatkowego korzysta największa flota na świecie, zarówno pod względem tonażowym, jak i ilościowym. W gronie państw, do których swoje towary Liberia eksportuje, na wysokiej pozycji plasuje się Polska. Stoimy obok takich gospodarek jak gospodarka USA, Indii, Niemiec i Belgii.

    Uszczelniając system podatkowy, Polska zawiera coraz więcej umów o wymianie informacji podatkowych. Tak jak zaznaczyłem na wstępie, w tym wypadku przedmiotem zainteresowania jest Republika Liberii. Dzięki umowom o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami możemy uzyskać dane o zagranicznych kontach czy nieruchomościach podatnika. Ma to pomóc fiskusowi określić rzeczywiste zobowiązania. Najważniejszym celem jest tu ograniczenie możliwości nadużyć podatkowych dokonywanych przez rezydentów państw sygnatariuszy umowy.

    W przypadku Polski przedmiotowa umowa ma zastosowanie do podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, natomiast w przypadku Liberii do wszelkich podatków nałożonych w dacie podpisania.

    Wysoka Izbo! Ze względu na fakt, że stosowane porozumienia mają zwiększyć skuteczność zwalczania oszustw podatkowych, Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera ratyfikację przedmiotowego dokumentu. Dziękuję za uwagę.



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także: