Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r. (druki nr 2035 i 2069).


Poseł Sprawozdawca Jarosław Górczyński:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Finansów Publicznych przedstawić Wysokiej Izbie sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r.

    Połączone komisje: Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Finansów Publicznych, zebrały się w dniu 22 stycznia 2014 r. Projekt dotyczy ujednolicenia wymiany informacji w sprawach podatkowych. Połączone komisje obradowały pod przewodnictwem poseł Krystyny Skowrońskiej, wiceszefowej Komisji Finansów Publicznych. W posiedzeniu udział wzięli: Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wraz ze współpracownikami, oraz pan Artur Nowak-Far, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wraz ze współpracownikami.

    Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Polska coraz pełniej wdraża unijne przepisy dotyczące wymiany informacji podatkowych między administracjami fiskalnymi poszczególnych państw. Nie ulega wątpliwości, iż skuteczne zapobieganie wykorzystywaniu podatkowych rajów wymaga zharmonizowania posunięć legislacyjnych na forum międzynarodowym. Zrozumiałe jest, że nie wystarczy tylko dwustronna zmiana umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub podpisanie protokołów o wymianie informacji pomiędzy dwoma krajami. Występująca w poszczególnych prawodawstwach fiskalnych rozmaitość rozwiązań legislacyjnych nietworzących spójnego systemu sprzyja unikaniu przeszkód stawianych podatnikom. Do tego rodzaju zastosowań należą m.in. rozbieżności w definicji kraju stosującego niezdrową konkurencję podatkową. Występuje również praktyczna trudność zastosowania przyjętych regulacji. Potrzeba więc szeroko pojętego monitoringu podatkowej kwestii.

    Rozpatrywany projekt jest następnym, który stanowi kolejną tego typu umowę zawartą przez Polskę z krajem znajdującym się na liście krajów stosujących szkodliwą politykę podatkową. Wprowadzane regulacje mają ułatwić pobór należności podatkowych, zmniejszą ryzyko oszustw i zapobiegną uchylaniu się od wypełnienia obowiązków podatkowych. Wymiana informacji podatkowych stanowi więc podstawowy instrument umożliwiający pozyskiwanie danych o zakresie działalności podatników podejmowanej w relacjach transgranicznych.

    Szanowni Państwo! Po ratyfikacji umowy Liberia zostanie wykreślona z rozporządzenia ministra finansów dotyczącego krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zapis stanie się elementem działających w Polsce mechanizmów obrotu informacji podatkowych. Przypomnę tylko, że podobne umowy zostały dotychczas podpisane przez Polskę z 13 innymi państwami i terytoriami. Zwracam uwagę, iż przedmiotowy zakres porozumienia obejmuje w przypadku naszego kraju podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od towarów i usług, natomiast w przypadku Liberii są to wszystkie podatki niezależnie od rodzaju i nazwy.

    Porozumienie umożliwi uzyskanie dostępu do informacji związanych z rachunkami bankowymi, transakcjami transgranicznymi, a także informacji o osobach prawnych i strukturach typu powierniczego. Umowa przewiduje mechanizm wymiany informacji na wniosek, jednocześnie reguluje zagadnienia ponoszenia kosztów udzielania informacji, możliwości prowadzenia kontroli podatkowej za granicą oraz określa zasady zachowania poufności wymienianych informacji.

    Wysoka Izbo! Ze względu na fakt, iż oszustwa podatkowe i uchylanie się od opodatkowania przynoszą straty nam wszystkim, podejmowane w tym zakresie działania skutecznie ukracające ten proceder dążą do rozszerzenia stosowania norm wymiany informacji podatkowych na skalę globalną.

    Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Finansów Publicznych jednogłośnie przyjęły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r., i rekomendują go Wysokiej Izbie. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także: