Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (druki nr 1763 i 2063).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zacznę od odniesienia się do wypowiedzi pana posła Bernackiego, pana profesora. Otóż, panie profesorze, w jakimś sensie jesteśmy jednak wierni tradycji, jeśli chodzi o tę nazwę, dlatego że, jak pan profesor doskonale wie, Uniwersytet Jagielloński nosił nazwę akademii nie dlatego, że nie chciał być uniwersytetem, ale dlatego, że nie uzyskał zgody od papieża na wydział teologiczny. Zatem to, że to jest Chrześcijańska Akademia Teologiczna, nawiązuje w znaczącym stopniu do sytuacji naszej najstarszej uczelni wtedy, kiedy tego wydziału nie mogła uzyskać. Uniwersalizm jest oczywiście istotny dla uniwersytetu, w ogóle dla nauki, ale to jest zupełnie odrębna kwestia, o której musimy porozmawiać. Zresztą nie dalej jak jutro będziemy rozmawiali z jednej strony o nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym, a z drugiej strony o roli nauk humanistycznych, które też mieszczą się w tym pojęciu uniwersalizmu naukowego i z nim się kojarzą.

    Pan poseł Woźniak powiedział, że bardzo żałuje, iż nie jest zachowana nazwa: akademia. Pan minister Ratajczak właśnie odpowiedział: jutro zaczynają się prace, a tam jest to forum, na którym moglibyśmy dyskutować, dlatego że to nie jest tylko problem ChAT-u z zachowaniem nazwy, to jest problem wielu uczelni, które tak naprawdę prowadzą działalność monotematyczną, a nie różnoraką. Może trzeba się zastanowić nad tym, czy nie zamienić dotychczasowego wymogu dwóch jednostek, które mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora, żeby co najmniej jedna miała możliwość nadawania stopnia doktora habilitowanego. To jest rzecz do dyskusji właśnie podczas prac nad nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym. Jestem porażona ekshibicjonizmem pana posła Baucia, który stwierdził, że nic nie może jako przewodniczący. Chciałabym pana posła zapewnić, że wiele może, a na pewno może wyrazić swój głos. Tego głosu nie wyrażał, głosował razem z nami wszystkimi. Mam nadzieję, że powtórzy to w piątek podczas głosowania i zagłosuje za przyjęciem tej ustawy.

    Raz jeszcze bardzo dziękuję wszystkim za pracę i proszę o przyjęcie sprawozdania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2014 roku.


153 wyświetleń

Zobacz także: