Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o cudzoziemcach (druki 1982 i 1995).


Poseł Krystyna Łybacka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Procedowana ustawa o cudzoziemcach, przypomnę, po raz pierwszy tak naprawdę kompleksowy akt prawny, ma kodeksową obszerność 530 artykułów. A więc, tak jak wspomniał pan przewodniczący Marek Wójcik, 55 poprawek w stosunku do liczby artykułów to nie jest dużo.

    Ja jedynie ogromnie żałuję, że wśród tych 55 poprawek tak naprawdę merytorycznych poprawek jest zaledwie kilka. Najpoważniejsze z nich są dwie, to jest wspomniana przez pana posła Sasina poprawka 21., która skraca czas pobytu ofiar handlu na terytorium Rzeczypospolitej przed uzyskaniem zgody na pobyt stały z dwóch lat do jednego roku. W przeciwieństwie do prezentowanego stanowiska Prawa i Sprawiedliwości uważamy, że jest to słuszny postulat, ponieważ najczęściej ofiary handlu ludźmi są osobami, które poszukują bezpiecznego schronienia, a więc udzielenie im zgody na pobyt stały już po roku jest dla nich korzystne. Zresztą postulowały o to w trakcie prac komisji także różne organizacje pozarządowe.

    Jeśli chodzi o drugą merytoryczną poprawka, to są to właściwie dwie poprawki łącznie, 46. i 47., które dookreślają, jaką rolę powinien pełnić sędzia penitencjarny, a więc precyzują, że sędzia penitencjarny nie powinien sprawować nadzoru nad legalnością i prawidłowością umieszczenia cudzoziemca w ośrodku lub areszcie, ale powinien sprawować nadzór nad legalnością i prawidłowością jego pobytu tam, co jest niezwykle ważne i także świadczy o trosce ustawodawcy o pobyt cudzoziemca i warunki jego pobytu w ośrodku czy w areszcie.

    Jeszcze raz chcę wyrazić żal, tym razem z innego powodu. Gdyby Senat poza zwróceniem ogromnej uwagi na interpunkcję, spójniki, szyk w zdaniu, a więc poza wejściem w rolę bardzo uważnego korektora zechciał także zapoznać się z drugim czytaniem w Izbie, to wiedziałby doskonale, jakie problemy były poruszane i o co prosiliśmy - chodziło o to, żeby zająć się tym w Senacie.

    Najpoważniejszym z nich był problem zwalniania z opłat studentów pochodzenia polskiego, zwłaszcza ze Wschodu. Nam naprawdę powinno zależeć na tym, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń, które mają miejsce na Ukrainie, żeby jak największa liczba studentów ze Wschodu, zwłaszcza tych polskiego pochodzenia, mogła u nas studiować, a często opłaty są dla nich zaporą. Mam nadzieję, że kiedy będziemy monitorowali los tej ustawy, to po pewnym czasie tę drobną nowelę wprowadzimy.

    Sojusz Lewicy Demokratycznej, w imieniu którego ma przyjemność i zaszczyt występować, będzie głosował zgodnie z przedłożeniami komisji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krystyna Łybacka - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


103 wyświetleń

Zobacz także: