Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), sporządzonego w Darmstadt dnia 1 grudnia 1986 r. (druki nr 1883 i 1977).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam przyjemność przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu o przywilejach i immunitetach Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), sporządzonego w Darmstadt dnia 1 grudnia 1986 r.

    Otrzymywane z EUMETSAT informacje są najistotniejszym instrumentem powszedniej pracy biur prognozy państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej, służą do hydrologicznej i meteorologicznej osłony społeczeństwa i gospodarki narodowej. Satelitarne cyfrowe dane wykorzystywane są w pracach badawczych nad łącznym zastosowaniem danych radarowych i satelitarnych w prognozach ultrakrótkoterminowych, przy szacowaniu opadów i osłonie lotnictwa. Wiele danych tego typu wykorzystuje służba hydrometeorologiczna Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wyższe uczelnie oraz instytuty naukowe.

    Współdziałanie z EUMETSAT stwarza również możliwość udziału polskiego przemysłu w produkcji elementów technicznych satelitów meteorologicznych i ich wyposażenia instrumentalnego. EUMETSAT ściśle współpracuje z innymi międzynarodowymi programami wykorzystania danych satelitarnych, w tym z programem GMES, w którym Rzeczpospolita Polska bierze aktywny udział.

    Obrazy satelitów meteorologicznych EUMETSAT znajdują zastosowanie również do innych celów niż prognozy meteorologiczne, hydrologiczne oraz badania atmosfery, wykorzystywane są m.in. w rolnictwie, przy ocenie stanu gleb, w zarządzaniu terenowym, w gospodarce przestrzennej, przy ocenie pokrycia terenu i jego zmianach, w planowaniu inwestycji, w ocenie siedlisk, w geologii, w leśnictwie, w ocenie skutków zmian klimatu, ochronie przyrody, a także do zintegrowanego zarządzania terenami przybrzeżnymi. Jednymi z najważniejszych ich odbiorców są odpowiedzialni za zarządzanie antykryzysowe, przede wszystkim wykorzystujący je do ostrzeżeń i do redukcji skutków kataklizmów naturalnych i spowodowanych przez człowieka. Nie ulega więc wątpliwości, że zakres działania organizacji jest dość ważny. Omawiany projekt dotyczy umożliwienia polskim przedsiębiorcom świadczenia usług na rzecz EUMETSAT, zwolnienia EUMETSAT z podatków oraz opłat celnych, a także przyznania immunitetu jurysdykcyjnego przyznanego tej organizacji. Umożliwi to organizację w Polsce konferencji i tym podobnych wydarzeń, które obecnie ze względu na brak zwolnień podatkowych nie są w Polsce organizowane.

    Polska od wielu lat korzysta z danych meteorologicznych Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych - EUMETSAT. Do 1998 r. czyniła to bezpłatnie. Podpisana następnie umowa o współpracy pozwoliła naszemu krajowi na nieograniczony dostęp do 2009 r. do wszystkich danych, informacji przetworzonych i archiwum, urządzeń technicznych, a polskim specjalistom i naukowcom umożliwiła korzystanie z kursów i szkoleń.

    W 2009 r. kraje tworzące Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych podjęły decyzję, że te państwa, których produkt krajowy brutto ma odpowiednią wielkość, albo muszą stać się członkami pełnoprawnymi, albo nie będą już mogły dalej korzystać z danych uzyskiwanych przez te satelity. I tak staliśmy się pełnoprawnym członkiem tejże organizacji, płacąc co roku składkę w wysokości około 2% całości budżetu EUMETSAT.

    Wysoki Sejmie! (Dzwonek) Przedmiotowy protokół pozwoli Polsce na stosowanie praw wynikających z pełnego członkostwa w EUMETSAT, dlatego Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera jego ratyfikację. Dziękuję.



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


71 wyświetleń

Zobacz także: