Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu Wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii do Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Mołdawii o readmisji osób przebywających nielegalnie, sporządzonej w Brukseli dnia 10 października 2007 r., podpisanego w Matrahaza dnia 11 października 2012 r. (druki nr 1889 i 1961).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu Wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii do Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Mołdawii o readmisji osób przebywających nielegalnie, sporządzonej w Brukseli dnia 10 października 2007 r., podpisanego w Matrahaza dnia 11 października 2012 r.

    Readmisja, tj. odesłanie uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, do państwa, z którego terytorium przybyli, jest przedmiotem umów międzynarodowych służących ograniczaniu nielegalnej imigracji. Polska podpisała umowy o readmisji z większością sąsiadów.

    Unijne umowy o readmisji nakładają na umawiające się strony wspólne zobowiązanie do readmisji własnych obywateli oraz pod pewnymi warunkami obywateli państw trzecich i bezpaństwowców. Zawierają one także szczegółowy opis operacyjnych i technicznych kryteriów tego procesu.

    Z politycznego punktu widzenia unijne umowy o readmisji uważa się za narzędzie niezbędne do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi do państw członkowskich Unii Europejskiej. Umowy te mają na celu ułatwienie szybkiego powrotu nielegalnych imigrantów, powinny zatem stanowić główny element działań związanych z przeciwdziałaniem nielegalnej imigracji.

    Celem przedmiotowej umowy i zarazem protokołu jest zapewnienie skutecznej współpracy między dwoma państwami w zakresie zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji. Niewątpliwie wymiernym efektem wejścia w życie dokumentu będzie skrócenie czasu oczekiwania na readmisję. Obecnie w przypadku obywateli Mołdawii okres ten trwa 30 dni. Wejście w życie protokołu wykonawczego ułatwi i przyspieszy przekazywanie osób, które nie spełniają lub przestały spełniać obowiązujące warunki wjazdu, przebywania lub zamieszkania na terytorium umawiających się stron, a co za tym idzie, zmniejszą się koszty ponoszone przez Straż Graniczną, w szczególności dotyczące pobytu cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych oraz aresztach, w celu wydalenia do czasu ich przekazania na podstawie umowy.

    Koszty związane z przebywaniem cudzoziemca podlegającego wydaleniu z terytorium RP są pokrywane z budżetu państwa na podstawie ustawy o cudzoziemcach z dnia 13 czerwca 2003 r. niezależnie od postanowień protokołu. Przewiduje się, że w przypadku wejścia w życie protokołu czas oczekiwania będzie wynosił 15 dni.

    Zawartość przedmiotowego protokołu odpowiada ściśle sprawom przytoczonym w umowie Unia Europejska - Mołdawia i obejmuje m.in. poniższe kwestie: ustalone zostają właściwe władze do wykonywania umowy Unia - Mołdawia i prowadzenia bezpośredniej współpracy, określa się przejścia graniczne właściwe w zakresie wykonywania procedur readmisji i tranzytu, konkretyzuje się kanały wymiany informacji między właściwymi władzami, w tym zasady porozumiewania się w procedurze przyspieszonej, gdzie dopuszczalne jest telefoniczne ustalanie zasad przekazywania osób.

    Szacuje się, że wejście w życie protokołu nie spowoduje żadnych negatywnych skutków społecznych ani gospodarczych, a także nie spowoduje dodatkowych kosztów dla budżetu państwa.

    Wysoka Izbo! Polskie Stronnictwo Ludowe (Dzwonek) popiera rządowy projekt w omawianej kwestii oraz wyraża zgodę na dokonanie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Protokołu Wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii do Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Mołdawii o readmisji osób przebywających nielegalnie, sporządzonej w Brukseli dnia 10 października 2007 r., podpisanego w Matrahaza dnia 11 października 2012 r. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: