Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra skarbu państwa ˝Sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.˝ (druk nr 1243) wraz ze stanowiskiem Komisji Skarbu Państwa (druk nr 1740).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zabierając głos w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, chciałbym podziękować za szczegółowe sprawozdanie, które przedstawił pan minister. Wcześniej, na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa, mieliśmy okazję wysłuchać relacji szefa Prokuratorii Generalnej, także dzisiaj na forum plenarnym.

    Naszym obowiązkiem konstytucyjnym jest przyjmowanie sprawozdania z działalności Prokuratorii Generalnej, robimy to po raz kolejny na sali plenarnej w Wysokiej Izbie, ale zawsze z radością. Co ciekawe, praktycznie wszystkie kluby podzielają opinię, że pomysł sprzed kilku lat powołania Prokuratorii Generalnej, choć rzeczywiście w innym kształcie niż przed wojną... Taka jest prawda, teraz ma ona inny kształt, jest niejako podporządkowana ministrowi skarbu państwa. Przed wojną miała ona inne kompetencje, inną formułę.

    W każdym razie ta instytucja przy tak niskim budżecie - w roku 2012 plan wydatków był na poziomie ok. 32 mln zł, taki był cały budżet Prokuratorii Generalnej - pokazuje, że potrafi świetnie bronić interesu państwa jako adwokat państwa. A przecież na tej sali mamy świadomość tego, że często naprzeciwko urzędników Prokuratorii Generalnej, wcale nie tak dobrze wynagradzanych - i to jest niestety przykre, panie prezesie - staje nie tylko adwokat, ale prawnicy z dużych, sieciowych kancelarii prawnych, bardzo dobrze wyposażeni w argumentację, w wiedzę i dobrze wynagradzani za swoją prace, za usługi, które świadczą na rzecz swoich klientów. Naprzeciwko przedstawicieli tych dobrych, silnych kancelarii staje pracownik, prawnik Prokuratorii Generalnej, który jest urzędnikiem państwowym. W tym zderzeniu widać, że ta instytucja, choć ma mały budżet, jest efektywna, bo relacja liczby spraw prowadzonych w ciągu roku do liczby spraw wygranych jest niewiarygodnie dobra, wygranych spraw jest dużo. Statystyki to pokazują, minister Gawlik prezentował te liczby, niektóre z nich były naprawdę imponujące.

    Działanie tej instytucji jest godne podziwu i pochwały. Serdecznie za to dziękujemy. To jest instytucja, która naprawdę dobrze pracuje w interesie państwa, na rzecz Skarbu Państwa.

    Chciałbym też w imieniu Wysokiej Izby, panie ministrze, złożyć na pana ręce podziękowania dla byłego prezesa, pana prezesa Dziurdy, bo mówimy de facto o jego kadencji, to był listopad, czyli było jeszcze 11 miesięcy jego kierownictwa, jego prezesury w Prokuratorii Generalnej. Chcielibyśmy podziękować za jego pracę na rzecz państwa, na rzecz Prokuratorii Generalnej, bo kilka lat pełnił tę funkcję. Był naprawdę dobrym, oddanym, lojalnym urzędnikiem państwowym na miarę nowych czasów.

    Od kilku miesięcy pełni tę funkcję pan profesor Sitek, prawnik. Widzę, panie ministrze, że podnieśliśmy standardy, bo już nie doktor, pan Dziurda był chyba doktorem, a profesor, teraz jest profesor, a to znaczy, że stawiamy przed Prokuratorią Generalną jeszcze większe wymagania.

    Panie profesorze, życzymy panu powodzenia, także tego, żeby pan swoim autorytetem podniósł jeszcze wyżej poprzeczkę Prokuratorii Generalnej. A być może, panie profesorze - tak jak mówię, być może - warto by pomyśleć o pewnej sprawie, bo dzisiaj już nie tyle chodzi o majątek, który jest we władaniu ministra skarbu państwa. Może dzięki takiej pozycji Prokuratorii Generalnej w Polsce, jaką ona sobie zyskuje w ostatnich latach, można by pomyśleć o tym, czy za rok, za dwa, może trzy nie przywrócić Prokuratorii Generalnej w kształcie przedwojennym, tak aby miała szersze kompetencje, większe możliwości i była niejako w pełni samodzielnym urzędem, bo myślę, że taki urząd jest państwu polskiemu potrzebny na przyszłość.

    Nasz klub będzie głosował za przyjęciem sprawozdania z działalności Prokuratorii Generalnej za rok 2012. Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


143 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy