Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3643).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Co roku Wysoka Izba przyjmuje sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, więc Wysoka Izba ma co roku możliwość zapoznać się z dokumentami, także uzyskać wiedzę na temat tego, jak pracuje Prokuratoria Generalna od momentu jej powołania.

    Pamiętam, że prawie dziewięć lat temu w czasie głosowania w tej Izbie nad projektem ustawy o utworzeniu takiej instytucji wszystkie kluby były zgodne co do tego, by powstała, i ona powstała. Po dziewięciu latach działalności, tak jak mówił minister skarbu państwa, czas na refleksję, na podsumowanie i na wnioski. Myślę, że wnioski wypływają z corocznych sprawozdań, z doświadczenia, z praktyki działalności Prokuratorii Generalnej. Myślę, że właśnie dlatego potrzeba rządowej nowelizacji, która ma jeszcze bardziej usprawnić działalność Prokuratorii Generalnej oraz wyeliminować utrudnienia w jej działalności, stąd też refleksja związana z tym, żeby dać taką możliwość, by sprawy mniejszej wagi, rutynowe, sprawy, w których przedmiot sporu ma wartość do 300 tys. zł, nie były, nie musiały być rozpatrywane z udziałem Prokuratorii Generalnej, ale z drugiej strony zastrzeżenie, że sprawy, w których ta wartość przewyższa kwotę 10 mln zł, będą na pewno rozpatrywane z udziałem Prokuratorii Generalnej.

    Projekt ustawy zakłada wzmocnienie mechanizmów gwarantujących unikanie konfliktu interesów w ramach prowadzonego przez prokuratorię zastępstwa procesowego oraz podejmowanych przez radców Prokuratorii Generalnej dodatkowych zajęć zarobkowych. Chodzi o radców oraz starszych radców Prokuratorii Generalnej, którzy jednak powinni być objęci etyką zawodową, zasadami wykonywania tego zawodu, i o to, żeby ci pracownicy mieli, jeśli jest taka potrzeba, zgodę Prokuratorii Generalnej na ewentualne podjęcie przez nich, przez radców, dodatkowych zajęć, dodatkowego zarobkowania poza Prokuratorią Generalną.

    Myślę, że bardzo ważna jest też kwestia uelastycznienia polityki kadrowej Prokuratorii Generalnej i możliwość zatrudniania na stanowisku radcy osób podejmujących pracę po raz pierwszy. Jest to niezmiernie ważne, tym bardziej że w ostatnich latach mamy niesamowity wysyp młodych, zdolnych, bardzo ambitnych prawników, którzy chcieliby się realizować niekoniecznie w typowych zawodach sędziego, adwokata czy radcy, ale także i w tej formacji. Prokuratoria Generalna mogłaby także być bardziej otwarta zawodowo i dać większej liczbie młodych ludzi szansę na pracę, możliwość zdobycia doświadczenia i stażu, a potem być może najlepsi z nich zostaną radcami Prokuratorii Generalnej po tzw. okresie próbnym.

    Jeżeli chodzi o wprowadzenie stanowiska asystenta radcy Prokuratorii Generalnej, tacy asystenci już od wielu lat funkcjonują w polskim sądownictwie. Dlaczego nie mogłoby tak samo być w Prokuratorii Generalnej? Myślę, że to chyba jest myśl, która przyświecała tej propozycji, żeby dać możliwość, żeby młodzi pracownicy, młodzi asystenci mogli przy doświadczonym radcy prawnym, radcy prokuratorii zdobywać swoje doświadczenie i fachową wiedzę.

    Ważne jest to, że doprecyzowuje się obowiązki związane z ograniczeniem prowadzenia działalności gospodarczej przez kierownictwo Prokuratorii Generalnej. Chodzi głównie o prezesa i wiceprezesów, którzy muszą podlegać wszystkim rygorom wynikającym z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i składać oświadczenia o stanie majątkowym. Jest to chyba zasadne, bo osoby publiczne na tak ważnych stanowiskach powinny takie oświadczenia majątkowe składać, tak jak inne osoby publiczne, posłowie czy sędziowie.

    Ostatnia kwestia, która znalazła się w projekcie dotyczy umożliwienia Prokuratorii Generalnej wykonywania zastępstwa procesowego niektórych państwowych osób prawnych, np. państwowych wyższych uczelni, muzeów, instytucji badawczych. Oczywiście na wyraźne polecenie prezesa Rady Ministrów. To rozwiązanie służy wsparciu części państwowych osób prawnych, konieczności ochrony istotnych praw i interesów majątkowych, mienia państwowego, które należą do Skarbu Państwa.

    Drodzy państwo, to nie są bardzo rozległe propozycje nowelizacji zmian, ale takie, które - jak myślę - wynikają z praktyki, z działalności prokuratorii. One mają usprawnić tę instytucję, sprawić, żeby lepiej, sprawniej działała i żeby lepiej wykonywała swoje obowiązki, a doświadczenie ostatnich 9 lat pokazuje, że prokuratoria wykonuje swoje obowiązki dobrze. Co roku Wysoka Izba praktycznie głosami całej Izby przyjmuje sprawozdania z działalności prokuratorii. To świadczy o tym, że dobrze oceniamy tę instytucję. Myślę, że ta nowelizacja będzie służyć jeszcze lepszej działalności instytucji, jaką jest Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Projekt ten nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

    Nasz klub, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego rekomenduje przyjęcie tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw


47 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy