Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra skarbu państwa ˝Sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa na dzień 31 grudnia 2011 r.˝ (druk nr 1018) wraz ze stanowiskiem Komisji Skarbu Państwa (druk nr 1739).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedłożone przez ministra skarbu państwa sprawozdanie o stanie mienia skarbu za 2011 r. jest materiałem rzeczywiście bardzo przejrzystym, dobrze przygotowanym, ale nie ukrywam, że pewnie wolelibyśmy obradować dzisiaj nad aktualnym dokumentem, bo wtedy i ta dyskusja i te liczby, i fakty byłyby nam bliższe i bardziej związane z tym, co dzisiaj na bieżąco śledzimy, realizujemy, widzimy. To jest jednak opóźnienie troszkę zbyt duże. Mam prośbę, panie ministrze, żeby jednak te opóźnienia nie były tak duże, bo tak to gadamy o już historycznych zdarzeniach.

    Nie ukrywam, że jak przeczytałem, że Skarb Państwa jeszcze na koniec 2011 r. miał akcje i udziały w 926 spółkach, to aż się przeraziłem, bo miałem wrażenie, że jest o wiele, wiele mniej. Tymczasem jak popatrzymy na ten pełny materiał, to zobaczymy, w jak wielu resortach są dzisiaj rozrzucone nadzory właścicielskie. Myślę, że jednak chyba istnieje pewien problem. Od lat to nie udało nam się jako państwu, rządowi, nieważne który rząd był, które partie rządziły. Sądzę, że jest potrzeba, żeby mienie Skarbu Państwa było nadzorowane, szczególnie to mienie, które będzie docelowo prywatyzowane, czy to są te podmioty, które są przewidziane do prywatyzacji, czy to nawet jest ziemia państwowa w Agencji Nieruchomości Rolnych, która jest przecież przewidziana do zbycia na rzecz polskich rolników. I to się dzieje, bo widać z tego dokumentu, że w ostatnich latach, między innymi w 2010 i 2011 r., Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała bardzo dużo areałów ziemi w ręce polskich rolników. To jest dobry, uważam, moment, bo czas najwyższy, żeby rolnicy polscy byli właścicielami, a nie dzierżawcami czy użytkownikami ziemi ciągle państwowej, ponieważ najlepszym gospodarzem ziemi jest właśnie rolnik indywidualny. Myślę, że w Polsce gospodarstwa utrzymane są przede wszystkim w bardzo dużej tradycji i w dużej kulturze rolnej. Mam wrażenie, że warto by pomyśleć docelowo, żeby nadzór nad tymi podmiotami, które będą przewidziane do prywatyzacji, był jednak w jednym ręku, a nie rozrzucony w pięciu, sześciu podmiotach, począwszy od ministra sprawiedliwości, który ma nadzór nad zakładami karnymi. Przy zakładach karnych są podmioty, które realizują także jako podmioty gospodarcze działania, są to podmioty państwowe. W moim przekonaniu warto by także popatrzeć na ministra infrastruktury. Owszem, autostrady będą własnością państwa, linie kolejowe będą własnością państwa i tu nie ma żadnej dyskusji, ale przecież jest bardzo wiele takich podmiotów, które minister infrastruktury docelowo prywatyzował. A może to przecież robić jeden resort, który będzie prowadził nadzór i kontrolę nad tymi podmiotami, które będą docelowo przewidziane do prywatyzacji.

    Bardzo ciekawa jest tutaj analiza własności, która jest rzeczywiście unikalna w skali Europy. Chodzi o własność, jaką są Lasy Państwowe. To naprawdę najlepszy w Europie przykład mądrego, dobrego zarządzania własnością państwową. Lasy Państwowe, myślę, po wsze czasy będą własnością państwową, choć były różne pomysły i projekty, czasem się nawet odzywają jakieś złe duchy. Ta własność państwowa jest, myślę, świetnie zarządzana. Minister środowiska, dyrekcja generalna świetnie prowadzą tę gospodarkę, widzimy efekty w ostatnich latach, jak dobrze, mimo że jest to państwowy podmiot. Czasem ktoś dyskutuje, że państwowe jest gorsze, prywatne lepsze. A to jest właśnie przykład, że coś, co jest państwowe, może być dobrze zarządzane, dobrze prowadzone, może mieć zyski, świetne wyniki, a także chodzi o zarządzanie na przyszłość, bo przecież to nie jest tylko i wyłącznie wycinka, to są także nasadzenia, to jest także wysoka kultura gospodarki leśnej w Polsce. Nawiasem mówiąc, inne kraje Europy, a nawet świata mogą brać przykład z tego, jak mądrze prowadzi Polska od wielu lat gospodarkę leśną.

    Szanowni Państwo! Nasz klub, Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, będzie głosował za przyjęciem sprawozdania ministra skarbu państwa o stanie mienia Skarbu Państwa na koniec grudnia 2011 r. Myślę też, że to dobra rzecz, w tym dokumencie też o tym jest mowa, że dużo podmiotów - podmiotów, które nie są istotne z punktu widzenia interesów państwa, na przykład takich podmiotów, mówiłem o tym w dyskusji wcześniejszej, jak komunikacja samochodowa, jak jakieś małe spółeczki wodociągowe, jak uzdrowiska, które nie realizują jakiejś wybitnej polityki państwa - może stać się własnością samorządową, komunalną i staje się. Ten rząd podjął kilkadziesiąt takich właśnie działań, że na przykład mienie PKS w wielu powiatach czy w wielu gminach czy mienie uzdrowisk (Dzwonek) przekazał w całości jako mienie komunalne na potrzeby samorządów wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. To jest dobry zwyczaj, panie ministrze. Chciałbym, żeby samorządy też mogły czuć się gospodarzem niektórych obszarów aktywności gospodarczej i społecznej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


144 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy